Nagroda im. Marii Kornatowskiej za wiarę w magię kina

Maria Kornatowska

24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA będzie pierwszą edycją imprezy, która przyzna „Nagrodę im. Marii Kornatowskiej dla indywidualności filmowej – za wiarę w magię kina” honorując w ten sposób związaną z Łodzią, zmarłą w 2011 roku prof. Marię Kornatowską.

Patronka Nagrody to nie tylko znamienita krytyczka, eseistka i badaczka twórczości filmowej, ale nade wszystko wielka miłośniczka X Muzy. Związana z Łodzią i z Nowym Jorkiem publikowała m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Filmie”, „Tygodniku Powszechnym”, miesięczniku „Kino”, a także wydawanych w w Stanach Zjednoczonych – „Przeglądzie Polskim” oraz w nowojorskim „Nowym Dzienniku”. Wielka admiratorka kina włoskiego, czemu dała wyraz w monografiach „Fellini” (1972) i „Filmy o miłości, Monika Vitti” (1977). Bezbłędnie potrafiła wyczuć kinowe prądy i dostrzec kiełkujące talenty, o czym można się przekonać czytając wydany pośmiertnie zbiór esejów i wywiadów „Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej” (2016) pod red. Tadeusza Szczepańskiego. W 2009 została uhonorowana Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za całokształt twórczości.

Nagroda im Marii Kornatowskiej przyznawana będzie osobie, która wyróżnia się w reprezentowanej przez siebie zawodowej dziedzinie z branży filmowej. – Chcemy nagradzać profesjonalistów każdej kinowej specjalizacji, nie faworyzując żadnego z zawodów. Ważna wydaje się nam autorska wizja, wychodzenie poza schemat, umiejętność komunikacji i współpracy z ludźmi, otwartość na innych oraz dar mówienia uniwersalnym językiem sztuki – mówią pomysłodawcy wyróżnienia.

Laureata Nagrody wybierać będzie Kapituła, w której zasiedli:

  • Tomasz Raczek – krytyk filmowy, publicysta (przewodniczący Kapituły)
  • Diana Dąbrowska – filmoznawczyni związana z Uniwersytetem Łódzkim
  • Dariusz Szewczyk – Prezes Zarządu Radia Łódź –
  • Elżbieta Czarnecka – Stowarzyszenie Łódź Filmowa (współpomysłodawca Nagrody)

Skład Kapituły nie jest jeszcze zamknięty.

Nagroda im. Marii Kornatowskiej wręczana będzie rokrocznie podczas festiwalu FKE CINERGIA przez przedstawicieli Kapituły. Statuetkę Nagrody zaprojektuje Zofia WładykaŁuczak – rzeźbiarka tzw. małych form.

Pierwszą laureatką Nagrody im. Marii Kornatowskiej została producentka filmowa Ewa Puszczyńska („Zimna wojna”, „Ida”). Nagroda zostanie wręczona podczas gali otwarcia 24. FKE Cinergia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *