
Podczas gali w Nowym Jorku wręczono Nagrody Pulitzera, honorujące wybitne osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze, dramacie i muzyce. Wśród nagrodzonych znaleźli się dziennikarze New York Timesa, Washington Post, Wall Street Journal, agencji Reuters i The New Yorkera.
New York Times został wyróżniony m.in. za ujawnienie kulis porażki USA w Afganistanie, relacje z Sudanu i zdjęcia z próby zamachu na Donalda Trumpa. Washington Post nagrodzono za reportaże o ataku na Trumpa, komentarze polityczne i satyryczny komiks krytykujący media oraz Big Tech. Reuters otrzymał nagrodę za śledztwo o łatwym dostępie do fentanylu, a Wall Street Journal – za portret Elona Muska i jego wpływu na politykę i biznes.
W kategorii podcastów doceniono In the Dark od The New Yorkera za czteroletnie śledztwo dotyczące masakry cywilów w irackim Haditha.
W dziedzinie literatury nagrodzono m.in. Percivala Everetta za powieść James, Branden Jacobs-Jenkinsa za dramat Purpose oraz Marie Howe za tom poezji o samotności i śmiertelności.
Administratorka nagród, Marjorie Miller, podkreśliła trudną sytuację mediów i nasilające się ataki na wolność prasy w USA.
Nagroda Pulitzera to coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Zdobywcy nagrody są ustalani przez jury działające na Uniwersytecie Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich. Nagrodę ufundował Joseph Pulitzer (1847–1911), amerykański dziennikarz i wydawca pochodzenia węgierskiego, który w swoim testamencie z 1904 r. przeznaczył na nią kapitał w wysokości 500 000 dolarów. Pierwszych laureatów ogłoszono w 1917 r. Corocznie nagrody przyznaje się w dwudziestu jeden kategoriach. W dwudziestu z nich zwycięzca otrzymuje świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów, a dwudziesta pierwsza kategoria („służba publiczna”) honorowana jest złotym medalem, który otrzymuje zwykle gazeta (mimo że jest on przypisany do konkretnej osoby).