Najdłuższa Konstytucja na świecie powstała dzięki Stowarzyszeniu Polskich Mediów

Marek Traczyk

Marek Traczyk

Najdłuższa konstytucja świata – o wymiarach 16 m długości i 1,6 m wysokości – dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Polskich Mediów pojawiła się podczas pikniku z okazji 25. rocznicy uchwalenia Konstytucji RP.

Tekst Konstytucji RP, która została uchwalona 25 lat temu, został wydrukowany na wstędze o długości 16 metrów i szerokości 1,6 metra. Został zaprezentowany 29 maja w Multimedialnym Parku Fontann, gdzie odbył się Piknik z okazji 25 lat Konstytucji RP.

Było to możliwe wyłącznie dzięki partnerom i sympatykom WIG. Serdecznie dziękujemy panu Aleksandrowi Goldschneiderowi i Błażejowi Winnickiemu z firmy SICO POLSKA, panu Daniele De Rosa z firmy EXTRIS i Kasprowi Surowieckiemu z Natkaninie.pl. Bez Was produkcja najdłuższej Konstytucji nie była by możliwa. Dziękujemy!

– Konstytucja to najważniejsze prawo dla narodu. Prawo, które gwarantuje wolność obywateli i daje podstawy do współistnienia. Konstytucja jest jak dekalog – to święte prawo. Czcijmy Konstytucję, pamiętajmy o niej! – podkreślił podczas Pikniku prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów Marek Traczyk.

Prace nad nową konstytucją ruszyły jeszcze w 1989 r., u progu transformacji ustrojowej, by jak najszybciej zastąpić nieprzystającą do potrzeb demokratycznego państwa konstytucję Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 1952 r.

Ustawa zasadnicza została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r., a następnie przyjęta przez obywateli w referendum przeprowadzonym 25 maja tego samego roku oraz podpisana przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego 16 lipca 1997 r. Weszła w życie 3 miesiące później.

W nowej Konstytucji znalazły się zasady ustrojowe odpowiadające wymogom demokratycznego państwa prawa oraz obszerny katalog praw obywatelskich nawiązujący swoją treścią do rozbudowanych systemów ochrony praw człowieka funkcjonujących w ramach ONZ i Rady Europy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *