Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza w Muzeum Niepodległości

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Serdecznie zapraszamy na Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza w Muzeum Niepodległości. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza (2016), Wesele Stanisława Wyspiańskiego (2017), Przedwiośnie Stefana Żeromskiego (2018).

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

W Muzeum Niepodległości Narodowe Czytanie 2022 odbędzie się 3 września:

  • w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów o godzinie 11.00 – prowadzenie: Michał Rybak.
  • w Akademii Seniora o godzinie 14.00 – prowadzenie: Teresa Kołakowska-Bajtlik
  • w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej o godzinie 11.00 – prowadzenie Karina Lewicka i Michał Cieślak

źródło: Muzeum Niepodległości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *