Naziemny MUX-3 przejdzie na DVB-T2/HEVC pod koniec listopada

Pilot i w tle ekran telewizora
Pilot i w tle ekran telewizora
Fot. Piotr Cichosz / Unsplash

Multipleks naziemny z głównymi kanałami Telewizji Polskiej ma pod koniec listopada przejść na nowy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC.

W skład MUX-3 wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. Pierwotnie multipleks miał zmienić standard w pierwszej połowie 2022 roku razem z MUX-1 (Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, Fokus TV), TV Trwam, Stopklatka), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i kodowane kanały Polsat Box), ale w związku z wojną w Ukrainie szef UKE – na wniosek MSWiA – pozwolił trzeciemu multipleksowi nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku.

Jak ustalił nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, TVP musi jeszcze przeprowadzić przetargi związane z kampanią informacyjną i w planach ma przejście na DVB-T2/HEVC pod koniec listopada. W całej Polsce migracja miałaby zostać przeprowadzona stopniowo, ale nie potrwałaby dłużej niż tydzień. TVP chce zdążyć przed okresem świąt Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, kiedy wiele osób przebywa na urlopach. Przedsięwzięcie wymaga zaangażowania m.in. inżynierów Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki DVB-T2 kanały TVP3 i TVP Historia poprawią jakość HD.

W nowym standardzie od początku jest już nadawany MUX-6 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat). Z kolei starego DVB-T nie zmieni w najbliższej perspektywie MUX-8 (Metro, Zoom TV, WP, Nowa TV). Multipleksy lokalne Grupy MWE zamierzają zacząć przejście na DVB-T2/HEVC w styczniu 2024 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *