Nie żyje Stefan Bratkowski

Stefan Bratkowski
Stefan Bratkowski
Fot. Autorstwa Foma – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3861829

Były prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski zmarł po długiej chorobie w wieku 86 lat. 

O śmierci Stefana Bratkowskiego, prawnika, dziennikarza, publicysty i pisarza, poinformował portal studioopinii.pl, którego Bratkowski był założycielem.

„Po długiej chorobie 18 kwietnia 2021 roku zmarł twórca i szef »Studia Opinii« Stefan Bratkowski. Żegnamy Przyjaciela” – napisała redakcja. „Naprawdę, gdyby Bratkowskiego nie było na świecie – obowiązkowo trzeba by go było wymyśleć. Nasz Przyjaciel, Szef i Nauczyciel żył 86 lat. I od dziesiątków lat wywierał magnetyczny wpływ na swoje otoczenie, odgrywając przy tym ogromną rolę w życiu społecznym i polityce” – zaznaczono.

Dziennikarz wybitny

Stefan Bratkowski urodził się 22 listopada 1934 r. we Wrocławiu, jako syn Stefana Janusza Bratkowskiego, polskiego konsula w tym mieście w latach 1932–1936 i oficera wywiadu RP.

W latach 1980–1990 był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a w latach 1991–1992 – prezesem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

W 1989 r. był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, brał udział w obradach Okrągłego Stołu jako członek obrad plenarnych oraz podzespołu do spraw stowarzyszeń.

Współtworzył również „Gazetę Wyborczą”, do 1995 roku pisał do gazety felietony do 1995 r. W późniejszym czasie jego teksty można było przeczytać między innymi w „Rzeczpospolitej”, prowadził też audycję telewizyjną „Salon – z boku” na antenie radia TOK FM.

W sierpniu 2011 r., w 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Stefana Bratkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dziennikarze i politycy żegnają Stefana Bratkowskiego

Stefana Bratkowskiego w mediach społecznościowych żegnają dziennikarze i politycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *