Nie żyje teolog Hans Küng

Hans Küng
Hans Küng
Fot. Wikimedia Commons

Pochodzący ze Szwajcarii teolog zmarł w Tybindze. Hans Küng miał 93 lata.

Hans Küng był rzymskokatolickim duchownym i jednym z najbardziej znanych teologów XX wieku. Teologów niezależnych i podążających własnymi drogami – w 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary odebrała mu prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego. Zarzucono mu, że odszedł w swoich pismach od „integralnej wiary katolickiej” (chodziło głównie o dogmat o nieomylności papieża). Künga pozbawiono wtedy prawa nauczania, nie wiązało się to jednak z wydaleniem ze stanu duchownego.

Küng pozostał wykładowcą teologii na uniwersytecie w Tybindze, ale tylko ekumenicznej. Instytut Badań Ekumenicznych Künga oddzielono od Wydziału Katolickiego.


Teolog przez cały czas wierzył, że istnieje możliwość pojednania z Watykanem, do czego doszło – jak poinformował w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera”przewodniczący niemiecki kardynał Walter Kasper – niedługo przed jego śmiercią. – Hans się z tego bardzo ucieszył, to było dla niego bardzo ważne – powiedział były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kasper ujawnił, że latem 2020 roku, przekazał również, bardzo już osłabionemu Küngowi, życzenia i błogosławieństwo od papieża Franciszka.

Jeszcze w 2005 roku na czterogodzinnej osobistej audiencji w Castel Gandolfo przyjął Künga Benedykt XVI. Podczas spotkania – według wydanego komunikatu – miano unikać poruszania drażliwych tematów, a ograniczyć się do spraw światowego etosu i stosunku nauk przyrodniczych do wiary chrześcijańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *