Nowe kino studyjne w Warszawie

Kino Syrena
Kino Syrena
Fot. Muzeum Warszawy

Kino Syrena to nowe kino studyjne, które ruszy 8 kwietnia w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta. Repertuar będzie blisko związany z programem wystaw i skupiony wokół filmów dokumentalnych, krótkometrażowych poruszających tematykę miejską, pokazywanych także na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Działalność Kina Syrena zainauguruje premiera Filmu balkonowego Pawła Łozińskiego. Dokumentalista podczas pandemii rozmawiajął z przechodniami z balkonu własnego mieszkania na Saskiej Kępie. Film balkonowy zdobył Nagrody Publiczności warszawskiej i katowickiej edycji 18. Millennium Docs Against Gravity oraz wyróżnienia w Konkursie Głównym i Konkursie Polskim. Otrzymał także nagrody Grand Prix w Locarno i Biarritz, MDR Award oraz nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY.

Przeżyć Jonasa Pohera Rasmussena to kolejny mocny punkt repertuaru Kina Syrena. Film zebrał szereg prestiżowych nagród, podbił serca widzów na całym świecie i zdobył trzy nominacje do Oscara. To animowana historia Amina, który jako nastolatek musiał opuścić rodzinny Afganistan. Przeżyć pokazywany był premierowo w Polsce podczas 18. MDAG, na którym zdobył cztery nagrody, w tym Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium.

Program filmowy Kina Syrena stanowi uzupełnienie programu wystaw Muzeum Warszawy. W kwietniu pokazy filmu Marzycielki miast Josepha Hillela, o kobietach-pionierkach, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce, będą towarzyszyły wystawie Gildia Olgi Micińskiej, opowieści o jeszcze nieistniejącej gildii stolarek i ciesielek, którą można oglądać w Galerii Rynek 30. Hity MDAG skupione na temacie ekologii i szacunku dla ziemi: Jestem Greta Nathana Grossmana; Człowiek delfin Lefterisa Charitosa i Genesis 2.0 Christiana Freia i Maxima Arbugaeva pojawią się w kontekście wystawy Niech płyną! Inne rzeki Warszawy, którą można zobaczyć w Muzeum Woli do 29 maja.

Do repertuaru trafiły też filmy o współczesnych obliczach mody: Grubaski na front Louise Unmack Kjeldsen i Louise Detlefsen oraz Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk Yanna L’Hénoreta zaprezentowane zostaną jako kontekst wystawy Grażyna Hase. Zawsze w modzie – prezentacji twórczości modelki, projektantki mody, właścicielki galerii sztuki, warszawianki, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Otwarcie wystawy zaplanowano na 28 kwietnia.

W kwietniowym programie Kina Syrena Muzeum Warszawy zaprezentowane zostaną najpopularniejsze tytuły poprzedniej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – tuż przed tegoroczną 19. edycją festiwalu, świętem kina dokumentalnego, które w Warszawie odbędzie się w dniach 13-22 maja.

Kino Syrena otworzy się 8 kwietnia 2022 r. pokazem Filmu balkonowego o godz. 17:45 na Rynku Starego Miasta 42. Kino będzie czynne od wtorku do niedzieli. Bilety we wtorek, środę i czwartek: 16 zł normalny / 10 zł ulgowy; w piątek, sobotę, niedzielę: 18 zł normalny / 14 zł ulgowy.

źródło: um.warszawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *