Nowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy

Chopin Point WarsawBudynek Chopin Point Warsaw przy ulicy Krakowskie Przedmieście 62 to ścisłe centrum życia poety fortepianu. „Mały Chopinek”, bo tak nazywała Chopina prasa warszawska, w wieku 13 lat zagrał tu koncert – w tym samym budynku, na piętrze. Niemal vis-à-vis Chopin spędzał wolny czas w Café Brzezińska – jak napisała kiedyś o Chopinie w liście do przyjaciółki George Sand, francuska pisarka, miała wrażenie, że „wydaje mu się, że próżnuje, kiedy nie ugina się pod brzemieniem pracy”. Można więc przyznać, że jest to miejsce, w którym Chopin zarówno grał, jak i tworzył.

Od początku listopada w Chopin Point Warsaw będą się odbywać recitale w wykonaniu wybitnych pianistów. Miejsce jest kameralne, nawiązuje do formuły salonów, w jakich grywał artysta. Miejsc, w których czuć klimat wspaniałej muzycznej przygody, jest w Warszawie sporo, ale w Chopin Point Warsaw na muzyce się nie kończy.

Historia kompozytora opowiadana jest na różnych poziomach: od ciekawostek i anegdot, przez ulubione smakołyki Chopina (czyli obowiązkowo gorąca czekolada, toruńskie pierniki i żółędziówka!), po wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, grę miejską, ofertę dla rodzin.

Przed recitalem można poznać tło związane z utworami, które będą grane – miejsce łączy klasykę z nowoczesnością, kulturę wysoką i sztukę z przystępnym językiem. Nie będzie więc długich wykładów, tylko pogadanki w nastrojowym klimacie. Idealnie zarówno dla turystów, zaczynających swą przygodę z Chopinem, jak i bywalców chopinowskich koncertów.

W samym sercu wydarzeń tego miejsca – fortepian. I wybitni artyści, znane nazwiska: Joanna Kacperek, Klaudia Kudełko, Rafał Mokrzycki, Edwin Szwajkowski, Maciej Wota, laureaci międzynarodowych konkursów. Niektórzy z tych wykonawców grali w takich miejscach, jak Carnegie Hall, nowojorskiej sali koncertowej – jednej z najbardziej prestiżowych na świecie. Teraz ich kunszt można na żywo podziwiać w kameralnej sali wypełnionej kulturą po brzegi.

Założycielką Chopin Point Warsaw jest Barbara Kotarba, organizatorka wydarzeń kulturalnych, mająca za sobą organizację kilkuset Koncertów Chopinowskich.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *