Noworoczne podwyżki: ceny reklam w telewizji wyższe nawet o kilkanaście procent

Klawiatura z przyciskiem "Advertising"
Klawiatura z przyciskiem "Advertising"
Fot. Canva

Od stycznia 2024 roku reklamy w telewizjach mają zdrożeć od kilku do kilkunastu procent.

Jak dowiedział się portal wirtualnemedia.pl, podwyżka cen dla dużych anten TVP (czyli m.in. TVP1 i TVP2) wyniesie od 8 do 16 proc. Jej wysokość uzależniona będzie od tzw. klastra, czyli wielkości budżetu reklamodawcy – reklamodawcy podzieleni są według budżetów na grupy, czyli tzw. klastry. TVP wprowadza zasadę, że im mniejszy klaster, tym inflacja będzie niższa, zaś dla największych – odpowiednio wyższa. W przypadku kanałów tematycznych Telewizji Polskiej podwyżka wyniesie ok. 12 proc. i nie będzie uzależniona od klastra.

Także TVN uzależni poziom podwyżki od klastra (im wyższy klaster, tym większa podwyżka). W całym TVN reklamy mają zdrożeć od 7 do 16 proc. W pakiecie kanałów tematycznych Premium TV, obsługiwanych reklamowo przez TVN Media, inflacja cen będzie zależeć od pakietu i klastra – wyniesie od 11 do 28 proc.

Portal zdobył też informacje, że Polsat Media planuje podwyżkę na poziomie 15 proc. dla reklamodawców Polsatu i 175 proc. – dla kanałów tematycznych.

Jak zauważają wirtualnemedia.pl, telewizyjni nadawcy podnoszą ceny reklam z powodu wciąż wysokiej inflacji, wzrostu kosztów własnych, rosnącego PKB, a przede wszystkim w związku z dużym popytem na zasoby reklamowe w TV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *