Europejskie Mazowsze – potrzeby i wyzwania u progu kolejnej perspektywy unijnej – to jedna z debat trwającego Forum Rozwoju Mazowsza. Dzisiaj brał w niej udział prezydent Rafał Trzaskowski. 11. edycja Forum odbywa się online.
Współpraca i równomierny rozwój całego regionu w ramach nowej perspektywy finansowej UE była głównym tematem jednej debat podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza. Wzięli w niej udział m.in. prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek Adam Struzik i Lucie Zackova – zastępca dyrektora Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
Unijna perspektywa na lata 2021-27 to kolejna szansa rozwojowa dla Polski – także dla Mazowsza i Warszawy. To też nowe wyzwanie, bo zmienia się filozofia budżetu Unii Europejskiej – priorytetem będą zielone inwestycje i cyfryzacja – mówił prezydent Rafał Trzaskowski. – Wielu innowacyjnych projektów nie da się realizować bez Warszawy, ale ważne jest żeby z tych pieniędzy korzystać wspólnie. Tak, żeby Warszawa mogła się rozwijać z całym regionem – dodał prezydent.
Marszałek Adam Struzik podkreślał niejednorodność województwa mazowieckiego, które składa się z części bardziej i mniej rozwiniętej.
W jednej mieszka 3 mln obywateli, a w tej z niższym wskaźnikiem PKB ok. 2 mln 300. Ważne, aby fundusze regionalne dla Mazowsza realizować w dwóch przestrzeniach. To wielkie wyzwanie, bo trzeba pogodzić interesy dwóch obszarów – podkreślał marszałek Struzik.
O różnicach wewnątrz regionu mówiła także Lucie Zackova z Komisji Europejskiej.
Warszawa jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków w Europie, ale Mazowsze jest ogromnie zróżnicowane. Nie możemy stawiać granic, ani murów – zgodnie z filozofią programów unijnych, która jest filozofią synergii i wspólnych projektów. Dlatego mocno wspieramy współpracę m.in. przy zintegrowanym systemie transportowym – mówiła Lucie Zackova.
PKB brutto na mieszkańca względem UE w roku 2019 to dla Regionu Warszawskiego Stołecznego 160% średniej unijnej, a dla Regionu Mazowieckiego (RMR) 63% tej średniej. Według wszystkich mówców zrównoważony rozwój całego Mazowsza wymaga kontynuacji projektów i zaangażowania środków unijnych. Wyhamowanie inwestycji i nakładów na zieloną i cyfrową transformację będzie negatywnie oddziaływać na poziom i jakość życia wszystkich mieszkańców Mazowsza, nie tylko Warszawy i jej obszaru metropolitarnego. Nadal nie wiemy także, kiedy i na jakich zasadach miasta i regiony otrzymają dostęp do funduszy z KPO.
Zapis debaty i inne punkty programu dwudniowego wydarzenia online na stronie Forum Rozwoju Mazowsza.
źródło: Urząd m.st. Warszawy