Nowy kanał informacyjny GB News walczy z kulturą unieważniania

GB News
GB News
Fot. https://twitter.com/GBNEWS

Nowy brytyjski kanał informacyjny GB News, który rozpoczął emisję w niedzielę wieczorem, chce być konkurencją dla BBC News i Sky News oraz zamierza jednocześnie walczyć z kulturą unieważniania.

Szef GB News, weteran brytyjskiego dziennikarstwa politycznego Andrew Neil, w zeszłym roku, po 25 latach pracy, odszedł z BBC. Teraz w nowej stacji zamierza walczyć z kulturą unieważniania (cancel culture), która jego zdaniem dominuje w sporej części mediów, na uniwersytetach, w organizacjach pozarządowych, w mediach społecznościowych. Istotą kultury unieważniania jest piętnowanie i stygmatyzowanie ludzi za wyrażanie odmiennych poglądów, co jest szkodliwe dla demokracji.

Teraz, tłumaczył Andrew Neil w rozmowie z dziennikiem „Evening Standard”,v normą jest, że jeśli się z tobą nie zgadzam „powinieneś zostać napiętnowany, postawiony przed trybunałem przebudzonych (od woke culture, kultury przebudzonych – red.), powinieneś stracić pracę, z pewnością powinieneś nosić wór pokutny i posypać się popiołem, a twoje imię powinno być szargane w mediach społecznościowych. Powinieneś być zmuszony do przeprosin, ale my możemy ich nie przyjąć”.

Mowę inauguracyjną Andrew Neila z okazji otwarcia stacji obejrzysz tutaj:

Jeszcze przed inauguracją nowe stacji przypięto łatkę „brytyjskiego Fox News”. Andrew Neil zaprzeczył, ale przyznał, że Fox News i MSNBC są inspiracją, jeśli chodzi o format. Dodał, że w GB News oprócz wiadomości ma być obecna również publicystyka, analizy i debaty prowadzące przez wyrazistych prezenterów, czego BBC News i Sky News (dwie dominujące stacje na rynku brytyjskim) unikają.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *