Nowy regulamin rozpowszechniania prasy od 2022 roku

Gazeta
Gazeta
Fot. Pixabay

Polskie Badania Czytelnictwa (PBC) razem z wydawcami opracowały założenia do nowego regulaminu rozpowszechniania prasy, który ma zostać wprowadzony w 2022 roku. 

Nowe założenia przygotowane przez PBC dotyczą wydań drukowanych oraz e-wydań. Celem zmian jest uproszczenie całego procesu raportowania danych przez wydawców.

Wprowadzone od 2022 roku zmiany we wskaźnikach sprzedaży oraz ich definicjach mają – zgodnie z deklaracjami PBC -być bardziej czytelne, a ich liczba w raporcie kontroli rozpowszechniania zmniejszy się do dwóch wskaźników sumujących: sprzedaży i dystrybucji promocyjnej. Zmniejszy się również liczba wzorców deklaracji z 12 do pięciu.

Od nowego roku PBC będzie również, oprócz danych źródłowych, kwartalne raporty dotyczące prasy. Będą one łączyły dane dotyczące reklamy, czytelnictwa i rozpowszechniania prasy, tak aby mediaplaner i reklamodawca, który planuje kampanie reklamowe w prasie, miał pełny obraz tytułu prasowego. Pierwszy nowy raport zostanie opublikowany dla danych za czwarty kwartał 2021 roku.

Rozwiązania zaproponowane przez PBC w nowym regulaminie zaczerpnięto ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nowy regulamin wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *