Nowy rząd, nowe media? Zapraszamy do podsumowania ośmiu lat rządów PiS

Konferencja
Konferencja
Fot. Pexels

Kadencja rządów Prawa i Sprawiedliwości dobiega końca. Czekamy na ukonstytuowanie się nowego rządu. Dla dziennikarzy to dobry czas, by podsumować osiem lat zarządzania polskimi mediami.

Ważne, by wybrzmiał dziennikarski głos, który dla przejmujących władzę może być sugestią, a jednocześnie przestrogą przed powielaniem błędów poprzedników.

Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat wiele się wydarzyło w kraju i za granicą. Dysponując większością parlamentarną, można było w tym czasie wiele dokonać.

PiS w trakcie swoich rządów miał nieograniczony wpływ na media publiczne, i póki co, nadal krótko je trzyma. Prezydent Duda jeszcze nie zdecydował komu powierzy tworzenie rządu, a już 26 października portal wPolityce.pl opublikował list otwarty, podpisany przez kilkudziesięciu pracowników mediów publicznych, z ostrzeżeniem dla Polaków: „wolność słowa jest zagrożona jak nigdy wcześniej!”

Czy wszyscy tak samo rozumiemy słowo „wolność”?

Zapraszamy przedstawicieli mediów do podsumowania tych ośmiu lat rządów PiS.

Odpowiedzmy na pytania:

  • Co udało się dokonać w sektorze mediów rządowi PiS przez osiem lat, kiedy był u władzy?
  • Jaki stan mediów zastał rząd PiS, a jaki zostawia?
  • Czy i jakie są problemy do rozwiązania w komunikacji medialnej krajowej, zagranicznej?
  • Czy inicjatywy ustawodawcze w sektorze mediów, za które są odpowiedzialne ministerstwa były realizowane, jeśli tak – to jakie?

Zachęcamy dziennikarzy do zabrania głosu w debacie – opinie można dodawać w komentarzach pod tekstem.

Nie wszyscy chcą się wypowiadać publicznie imiennie. Można dodać swoją opinię pod przybranym imieniem, pod warunkiem podania prawdziwego maila.

Gwarantujemy pełną anonimowość, według obowiązującego prawa.

Komentarze

  1. Nie ma prawdziwej demokracji bez wolnych mediów bacznie przypatrujących się władzy.
    Media są jednym z kluczowych filarów systemu kontroli i równowagi, na którym opierają się demokratyczne rządy. Dlatego budowa rządów autorytarnych często rozpoczyna się od działań przeciwko niezależnym mediom. Drogą tą przez ostatnie dekady poszło wiele państw świata, stosując przymus, a niejednokrotnie przemoc, aby prześladować media i dziennikarzy.
    https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/media-freedom-eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *