Oto nowy pomiar słuchalności radia

Radio
Radio
Fot. Pixabay

Krajowy Instytut Mediów zaprezentował na konferencji prasowej metodologię nowego, deklaratywnego badania słuchalności.

Badanie KIM realizowane jest metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo CATI wśród osób powyżej 15. roku życia. Wywiady mają być przeprowadzane codziennie z wyłączeniem dni świątecznych i weekendów.

Dziennie średnio wykonywanych ma być 500 wywiadów, miesięcznie – 15 tys., a rocznie – 180 tys. Wyniki ważone są ze względu na miejsce zamieszkania, klasę wielkości miejsca zamieszania (wieś-miasto), płeć i wiek oraz wykształcenie.

W badaniu KIM, respondenci są pytani o treści audio, jakich słuchają. Natomiast, w przeciwieństwie do Radio Tracka, nie są im zadawane pytania, jakie stacje radiowe znają (znajomość spontaniczna), ani nie odczytuje się im listy rozgłośni dostępnych w danej miejscowości (znajomość wspomagana). Ankieterzy pytają przy tym o słuchanie treści audio w dniu poprzedzającym badanie (metoda day after recall).

Pierwsze pomiary opublikowane

Wyniki badań KIM mają być publikowane co miesiąc za trzymiesięczny okres, czyli tutaj podobnie jak w Radio Tracku. Jednak na razie dane słuchalności prezentowane są dla zasięgu dziennego (wyniki nie sumują się do 100 proc.).

Pierwsze wyniki nowego pomiaru KIM przedstawił w poniedziałek. Objęły okres od 29 stycznia do 28 marca.

Natomiast dopiero po wakacjach mają być zaprezentowane wyniki słuchalności połączone z badaniem pasywnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *