O ile dieta warzywno-owocowa traktowana była przez wielki „przygodnie”, gdy brakowało chleba i mięsiwa, o tyle dziś jest konkurentem na tych samych prawach co dieta oparta na tłuszczach w zdobywaniu swoich „wyznawców”. Chociaż, można się pokusić (poza metodą ankietową, która- nawiasem mówiąc – jest mocno niemiarodajna), że „granie w zielone” na talerzu mocno zrewolucjonizowało współczesne odżywianie i kto wie, czy tych, którzy kojarzą przyjemność jedzenia z koniecznym dodatkiem warzyw i owoców, nie jest więcej, niż miłośników „pieczystego”. Czasami spożycie roślin jest zwykłą konsekwencją zapotrzebowań estetycznych smakosza – wszak owoce i warzywa mają piękne kształty, kolory, konsystencję; nic tak nie zdobi potrawy, jak właśnie wyeksponowana jarzyna, nać lub sałatowe kombinacje. W dobie rozpowszechnionej etykiety i estetyki stołu ma to wielkie znaczenie. Ale, co oczywiste, przeciętny zjadacz chleba ma już także zdrowe nawyki żywieniowe, nakazujące poniekąd okładanie kanapki nie tylko wędliną, lecz pomidorem, ogórkiem, rzodkiewką itp. A wszystko to jest w ofercie konsumenckiej. Nawet jeśli nie ma świeżych warzyw sezonowych, są ich przetwory, równie smaczne, owocowo-warzywne słoiczkowe dublety.
Poza kwestią urozmaicenia posiłku przez dodanie jakiejś jadalnej roślinki, konieczny jest w tym miejscu miniwykład na temat składników odżywczych zawartych w owocach i warzywach, także tych mądrze przetworzonych. Otóż, generalizując, zawierają one witaminę C oraz beta-karoten przekształcany w witaminę A, która odpowiada m.in. za rozwój organizmu oraz za stan skóry, narządu wzroku, błon śluzowych. Witamina C ma znaczenie w zakresie utrzymywania odporności organizmu na zakażenia, zmniejsza stres oksydacyjny a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób krążenia i chorób nowotworowych, bierze także udział w wytwarzaniu kalogenu. Poza tą witaminą, w warzywach i owocach kryją się inne jeszcze skarby zdrowotne: kwas foliowy, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego i nerwowego, niacyna – cudowny eliksir zdrowia i urody, witamina K odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi, makroelementy, takie jak sód, potas, wapń, magnez, fosfor, chlor, siarka oraz mikroelementy, na czele z żelazem, miedzią, cynkiem, manganem i kobaltem. Regularne spożywanie warzyw zawierających likopen, którego duże stężenie występuje w pomidorze, wpływa na zmniejszenie ryzyka raka prostaty. Inne karotenoidy obecne w warzywach i owocach – luteina i zeaksantyna – hamują rozwój chorób oczu, np. zwyrodnienia plamki żółtej, a tym samym zapobiegają utracie wzroku. Nie można pominąć innej grupy związków, które przez swoje występowanie wzmacniają działanie witamin; mowa tu o flawonoidach, antocyjanach, garbnikach, fitoncydach oraz terpentynach. One też mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe.
Pełne wydanie materiału dostępne będzie na Festiwalu Słoików Świata oraz Festiwalu Owoców i Warzyw Świata w dniach 25-28 września br. w Muzeum Techniki i Przemysłu, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa