29. Międzynarodowa Giełda Birofiliów w Tychach

Na licznych stoiskach oglądać będzie można wszystko to, co składa się na birofilską pasję: zabytkowe butelki, kufle, szklanki, stare reklamy, drewniane beczki, nalewaki, etykiety, kapsle, na firmowych długopisach i kalendarzykach skończywszy. Niektóre, szczególnie rzadkie trofea birofilskie, osiągają na kolekcjonerskim rynku niebagatelne ceny, rzędu kilku tysięcy złotych.

Na tegorocznej Giełdzie od godziny 8.30 specjalna komisja wybierać będzie Najlepsze Stoisko Kolekcjonerskie Giełdy. Od samego rana będzie też można wziąć udział w Giełdowej Loterii, w której nagrodą będą atrakcyjne zestawy upominków. Każdy pełnoletni uczestnik Giełdy będzie mógł udać się na wycieczkę do pierwszego w Polsce Tyskiego Muzeum Piwowarstwa. Wycieczki planowane są na godziny: 11.00, 12.00 i 13.00.  Zapisów można będzie dokonać na stoisku Organizatora Giełdy.

Giełda odbywa się w godzinach od 7.00  do 14.00 na terenie Śląskiej Giełdy Kwiatowej przy ulicy Sadowej 3  w Tychach. Wstęp wolny. 

Co to są birofilia? Kim są birofile?
Birofilia to hobby polegające na kolekcjonowaniu różnych przedmiotów, związanych z kulturą piwną. Przejawia się ona m.in. w zbieraniu etykiet do butelek, podstawek pod kufle czy naczyń służących do picia piwa.

Etykieta
Historia piwnych etykiet jest dużo młodsza niż samego chmielowego trunku. Dopiero w XIX wieku zaczęto rozlewać piwo do butelek. Wtedy też pojawiła się potrzeba ich znakowania. Najstarsze etykiety Tyskich Browarów Książęcych pochodzą z lat 20-tych naszego stulecia. Etykieta zawiera wiele informacji dotyczących rodzaju piwa, jego właściwości oraz daty przydatności do spożycia. Podczas zagranicznych wojaży bardzo użyteczna staje się znajomość terminów piwowarskich, występujących na butelkach. Dzięki niej wiemy, że np. "kruidenbier" to holenderskie określenie piwa z przyprawami, a "bitter" oznacza napój o intensywnej nucie goryczki. Z kolei na niektórych amerykańskich etykietach pojawia się hiszpańskie słowo "oscura", określające piwo ciemne. Często spotykane są również takie zwroty, jak alt (niemieckie piwo górnej fermentacji) czy lager (napój produkowany za pomocą drożdży dolnej fermentacji).

Podstawki
Głównym zadaniem podstawek pod kufle jest ochrona nakrycia stołu przed poplamieniem. Piwne podkładki, coraz bardziej popularne w ostatnich latach, stanowią również formę promocji browaru. Dlatego też producenci prześcigają się w wytwarzaniu coraz atrakcyjniejszych i wymyślniejszych podstawek do piwa. Najczęściej wykonane są z kartonu, ale bywają również podstawki korkowe i drewniane.

Naczynia
Istnieje wiele rodzajów naczyń, z których pije się piwo. W przeszłości ich kształt był silnie związany  z tradycjami danego środowiska, np. niemieccy studenci pili złocisty trunek z kielichów w kształcie wysokiego buta. Z kolei podczas skandynawskich wesel państwo młodzi wznosili toasty specjalnymi, bogato zdobionymi kuflami z drewna. W Belgii każdy gatunek chmielowego napoju ma przyporządkowany sobie charakterystyczny rodzaj naczynia, z którego jest pity. Ogólna  zasada mówi, iż im piwo ciemniejsze, tym grubsze musi być szkło, z którego zrobiony jest kufel. Z kolei piwa jasne pije się w wysmukłych pokalach z cienkiego szkła. Specyficznym rodzajem piwnego kielicha jest gobleta. Ma ona kształt kwiatu tulipana, zwężającego się ku górze i usadowionego na krótkiej nóżce. Dzięki temu wyśmienicie nadaje się do picia piwa, które mocno się pieni. Niekiedy browary produkują okolicznościowe kufle w stylu "retro". Do najbardziej cenionych należą te wyprodukowane w Mikołowie dla Tyskich Browarów Książęcych.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *