VI Wielka Parada Smoków 3-4 czerwca 2006. Kraków

Widowisko Plenerowe na Wiśle typu "światło – dźwięk" 3 czerwca 2006 (sobota), godz. 21:45 zakole Wisły pod Wawelem Poczet Smoków Polskich – smoki zbudowane w 12 miastach Polski.

Smoczy Piknik Rodzinny Bulwary przy Smoczej Jamie festyn rycerski, konkursy, koncerty, niespodzianki
3 czerwca 2006 (sobota), godz. 11:00-21:00, 4 czerwca 2006 (niedziela), godz. 11:00-16:00.

Od smoka się tutaj zaczęło!
Teatr Groteska w Krakowie od pięciu lat jest organizatorem i pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków. Jest to impreza plenerowa dla szerokiej publiczności gromadząca każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy widzów. W roku 2007 odbędą się w Krakowie uroczystości rocznicowe 750-lecie lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Jubileusz, aby zachował się na długo w pamięci krakowian i nie tylko krakowian, musi być naprawdę wielkim
wydarzeniem. Dlatego też rozpoczęliśmy go już w czerwcu 2005 roku i zapraszamy na kolejny w 2006 roku czyli największą i najpiękniejszą imprezę plenerową: VI Wielką Paradę Smoków.

Nieprzypadkowo Smokom przypadł zaszczyt rozpoczęcia obchodów. To przecież od pokonania ich Praprzodka rozpoczęły się dzieje Krakowa. Dlatego też każdy Smok, biorący udział w Paradzie, był świadkiem koronnym potwierdzającym stanowczo, że historia naszego miasta nie zaczęła się w roku 1257, lecz – jeżeli wierzyć kronikarzom – gdzieś około roku 700. W tym bowiem roku działając wspólnie i w porozumieniu Książe Krak oraz szewc Skuba "ubili" ostatniego przedstawiciela smoczego gatunku.

Główną częścią imprezy jest parada 50-ciu kilku, kilkunasto i kilkudziesięciu metrowych smoków, organizowana wzdłuż ulicy Grodzkiej w sercu Krakowa z finałem na Rynku Głównym. 3 czerwca 2006 roku w Paradzie przejdzie ponad 40 kolorowych smoków zbudowanych i animowanych przez ok.1.200 dzieci z małopolskich szkół, przedszkoli i domów kultury. Każdy smok będzie przedstawiał jedno wydarzenie z historii Polski.

W paradzie przejdą także smoki, które przyjadą z całego kraju, aby ubiegać się o tytuł najpiękniejszego smoka w Polsce: Smok podlaski, Smok dolnośląski, Smok śląski, Smok radomski, Smok pomorski, Smok opolski, Smok małopolski, Smok świętokrzyski, Smok toruński, Smok zamojski, Smok kaszubski, Smok podkarpacki, Smok wielkopolski i płocki.Oprawę parady stanowią orkiestry (w tym roku będzie to 20 orkiestr dętych) oraz uliczni artyści m.in.: bębniarze, tancerze, szczudlarze. Szacunkowa liczba widzów zgromadzonych na trasie Parady oraz na Bulwarach Nadwiślanych, gdzie przez dwa dni odbędzie się Piknik Familijny, to około 30.000 Krakowian i turystów. Finałem Wielkiej Parady Smoków jest wielkie widowisko plenerowe na Wiśle typu "światło-dźwięk", połączone z pokazami pirotechnicznymi. Wieczorem na Wisłę pod Wawelem wypłyną i wyfruną, przy dźwiękach muzyki i w świetle ogni sztucznych, olbrzymie smoki, tworzące piękne widowisko. Podczas widowiska prezentowane są wielkogabarytowe obiekty dmuchane (do 25 m długości i 15 m wysokości) i stalowe, umieszczone na barkach, statkach i skuterach wodnych, samopływające i animowane przez aktorów, a ogląda je około 50.000 widzów.

Teatr Groteska
Kraków, ul. Skarbowa 2
tel.: (12) 632-92-00, (12) 633-37-62, (12) 633-48-22
fax: (12) 633-99-65
http://www.groteska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *