Pomóżmy odbudować kościół Świętej Katarzyny w Gdańsku

W 24 godziny po pożarze w najstarszym kościele parafialnym na Starym Mieście zawiązał się Komitet Społeczny Odbudowy Kościoła św. Katarzyny. Powołali go gdańscy urzędnicy z prezydentem Pawłem Adamowiczem na czele. Utworzono konto, na które będą trafiać pieniądze na pomoc świątyni. – Każdy, kto dokona wpłaty, stanie się członkiem komitetu – informuje Danuta Janczarek, sekretarz miasta.

– To miasto tworzą wspaniali ludzie – ocenił na konferencji prasowej arcybiskup Tadeusz Gocłowski. – Wierzę, że gdańszczanie zmobilizują się i kościół św. Katarzyny wkrótce znów będzie wizytówką miasta i regionu.

Już są deklaracje pierwszych wpłat. Wsparcie finansowe obiecał m.in. minister Ujazdowski, Gdynia, Gdańsk, gdański oddział banku PKO BP. Według wstępnych szacunków potrzeba minimum 10 mln zł.

– Nie mogę podać konkretnej kwoty, jaką przekaże ministerstwo, bo czekamy na wycenę szkód. Ale jeśli potrzebnych będzie na przykład pięć milionów, zapłacimy większość tej sumy – obiecał minister Ujazdowski. – Mam poczucie obowiązku odbudowy tego gotyckiego zabytku. Nie raz bywałem tu prywatnie. Spłonął wspaniały obiekt, ważna część gdańskiego, ale i polskiego dziedzictwa kulturowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *