XXVI Międzynarodowe Spotkanie Kapel Ludowych

Pamiętamy  pieśni Japończyków, gardłowy śpiew mongolskich szamanów, refleksyjne dumki ukraińskie. Oglądaliśmy dagestański taniec na linie, hiszpańskie tańce z kastanietami i zbójnickiego naszych górali. Głównym celem toruńskiego Spotkania jest prezentowanie autentycznych polskich  kapel, działających w swoim regionie dla małego  środowiska. Muzycy amatorzy często są nosicielami regionalnych tradycji z pokolenia na pokolenie. Skład  tych zespołów często stanowią rodziny: małżeństwa, dziadkowie, ojcowie, dzieci. Wielu muzykantów już dawno przekroczyło wiek średni, i to oni są dla następców nauczycielami i skarbnicą repertuaru, często zapisanego tylko w pamięci. Kobiety prezentują śpiew nieszkolonym, naturalnym, głosem. Tancerze improwizują swój taniec „przy muzyce”. Na tegoroczne Spotkanie zaprosiliśmy kapele z Kujaw, Dolnego Śląska oraz Pogórza.

Impreza jest też okazją do poznania tradycji muzycznych innych krajów.  Z okazji zakończenia Roku Ukraińskiego w Polsce na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego będziemy gościć zespół „Kozacy Podola” z obwodu chmielnickiego. Usłyszymy podolskie pieśni, zobaczymy również tradycyjne tańce w opracowaniu scenicznym. Zespół ten działa już od 1938 r., przez 65 lat istnienia zjeździł niemal całą Europę wszędzie popularyzując muzykę i tańce Podola. „Poleskie Sokoły”, zespół polonijny z obwodu żytomierskiego ma  w  repertuarze ponad 300 polskich i ukraińskich piosenek ludowych. Na muzealnej scenie wystąpi także polonijny zespół „Zorza” z Suderwy. Tańce z różnych regionów Turcji zaprezentuje zespół „Ankara”. Spotkanie nie jest konkursem, to publiczność poprzez plebiscyt wybiera „najsympatyczniejszą kapelę” i „ najsympatyczniejszych solistów” – instrumentalistę, śpiewaka, tancerzy.

Spotkanie rozpocznie się w piątek o godz. 10.00 specjalnym koncertem dla dzieci, po południu o 17.00 wystąpią zespoły zagraniczne. W sobotnie popołudnie kapele będą rywalizować o nagrodę publiczności, a po koncercie zaproszą widzów do wspólnego tańca. Popisy solistów odbędą w niedzielne przedpołudnie w Karczmie „U Damroki”. Na koncert finałowy zapraszamy na  godz. 16.00. Koncerty poprowadzi Bartek Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej

Uczestnicy

Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej, Pogórze Sądeckie
Kujawy Bachorne z Osiecin, Kujawy
Porębiok z Oławy, Dolny Śląsk
Ankara z Turcji
Kozacy Podola z Ukrainy
Poleskie Sokoły z Ukrainy
Zorza z Litwy, Wileńszczyzna

Program
piątek,  9 czerwca

10.00 – „A w Toruniu pięknie grają” –  koncert dla dzieci
17.00 –  „Witajcie tu do nas” – koncert zespołów  zagranicznych oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń”          

sobota,  10 czerwca

15.00 – Korowód kapel przez toruńska starówkę
16.00 – Koncert o nagrodę publiczności „dla najsympatyczniejszej kapeli ”
20.00 – Zabawa w amfiteatrze

Uwaga! W razie deszczu koncert odbędzie się w Dworze Artusa.

niedziela, 11 czerwca

11.30 –  Koncert solistów o nagrodę publiczności  – Karczma „U Damroki”
16.00 – Koncert finałowy
W razie deszczu koncert odbędzie się w kinie Grunwald.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *