Max Cegielski zwolniony z radia za uwagę o LPR

Polskie Radio Bis to jedyna ogólnopolska stacja muzyczna, która nie unika alternatywnej muzyki ani kontrowersyjnych tematów. Jedną z audycji, która najlepiej oddawała ducha stacji, była dwugodzinna "Masala" autorstwa Maksa Cegielskiego i Rafała Kołacińskiego. Prezentowała muzykę z najróżniejszych stron świata, takich jak Indie, RPA czy Węgry. Było też sporo dyskusji, głównie na tematy międzynarodowe. Cegielski: – Rozmawialiśmy w audycji o wszystkim, co dotyczy zderzania różnych kultur.

Max Cegielski ma 31 lat, jest dziennikarzem, muzykiem i pisarzem. W 2002 r. wydał książkę z podróży do Indii "Masala" – po hindusku "mieszanka". To również nazwa dwóch jego projektów muzycznych. Czym podpadła "Masala" nowym szefom radia publicznego?

W piątek na stronie Radia Bis pojawiła się zapowiedź niedzielnej audycji. Tematem miała być walka z faszyzmem w Polsce, a gośćmi – działacze antyrasistowskiej organizacji Nigdy Więcej. W zapowiedzi można było przeczytać m.in.: "Od 1990 r. odnotowano czterdzieści ofiar śmiertelnych agresji na tle ksenofobicznym. Ciekawe, czy lekcje wychowania patriotycznego proponowane przez Romana Giertycha będą uwzględniać te szokujące informacje? Tym bardziej że podżegający do przemocy faszyści są często blisko związani z Ligą Polskich Rodzin i Młodzieżą Wszechpolską". Zapowiedź wisiała na stronie rozgłośni dobę.

W czwartek nowym szefem Radia Bis został Jacek Sobala. Powołał go nowy prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański, prawicowy publicysta. Sobala to znany dziennikarz radiowy, ostatnio prowadził program publicystyczny w telewizji Puls.

– W piątek zadzwoniła do mnie sekretarka dyrektora Sobali i zapytała, czy możemy zmienić temat audycji. Kiedy odpowiedziałem, że nie, usłyszałem, że w niedzielę możemy nie przychodzić do studia. Za to w poniedziałek mam się stawić u szefa – opowiada Cegielski.

Na spotkaniu dziennikarz dowiedział się, że jego audycja nie mieści się już w nowej formule Radia Bis i że natychmiast spada z ramówki.

W rozmowie z "Gazetą" dyrektor Sobala dodał, że to dopiero początek zmian w stacji. W odstawkę pójdą audycje autorskie, całkowicie zniknie z anteny ciężka muzyka, taka jak hard core i heavy metal.

Kamil Dąbrowa, odwołany tydzień temu dyrektor Radia Bis: – Ta audycja była bardzo wysoko oceniana, a jej edukacyjno-muzyczny charakter świetnie wpisywał się w pojęcie misji, którą powinny realizować media publiczne. Jej zdjęcie to początek zmian, które mogą zmarnować wszystko, co udało nam się osiągnąć w tej stacji przez ostatni rok. Robiliśmy rozgłośnię dla młodych ludzi. Dla kogo będzie teraz, nie wiadomo, bo nie słyszałem, żeby dyrektor Sobala przedstawił jakiś swój pomysł na to, jakie ma być Radio Bis.

Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *