Stulecie istnienia Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961) był kapelanem Frontu Pomorze i razem z armią gen. Józefa Hallera wkroczył w 1920 roku do Polski, czynnie uczestnicząc w walce o odzyskanie Bałtyku i Pomorza. Był uczestnikiem uroczystości zaślubin Polski z Morzem 10 lutego 1920 roku.

W latach międzywojennych pracował w wielu narodowościowych organizacjach politycznych i społecznych, a po wybuchu II wojny światowej był aktywnym działaczem polskiego Podziemia (ps. „Koral”, „Rawycz”, „Delta”, Śmiały”), jednym z założycieli i przywódców Wojskowej Organizacji Niepodległościowej oraz Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Po zakończeniu wojny nie zrezygnował ze swoich celów i idei. Nieustannie prześladowany przez komunistyczne władze, był ciągle inwigilowany i oskarżany o działalność wywrotową.

Zarówno za życia, jak i po śmierci zapisał się na stałe w pamięci mieszkańców Pomorza i Kaszub  jako żywa legenda ruchu niepodległościowego. Nazywano Go „Księdzem Generałem”.

Wystawa „Ks. ppłk Józef Wrycza – działacz niepodległościowy” gromadzi wiele unikatowych dokumentów i pamiątek, które zachowały sie w archiwach państwowych, rodzinnych i prywatnych. Uroczystość jej otwarcia, w której uczestniczyli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, kombatanci II wojny światowej, towarzysze walki i pracy ks. Józefa Wryczy, a także jego żyjąca  rodzina, była apelem do uczczenia pamięci tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, Pomorza i Kaszub.

Wystawa znajduje się w przeniesionej do wdzydzkiego muzeum i odbudowanej zabytkowej zagrodzie z Czarnej Dąbrowy, miejscu gdzie ks. ppłk Józef Wrycza ukrywał się podczas hitlerowskiej okupacji i w której założono Tajną Organizację Wojskową „Gryf Pomorski”.

Od 7 lipca wystawa udostępniona jest zwiedzającym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *