WWW ma 15 lat !

Wiadomość, którą 15 lat temu napisał Tim Berners-Lee, uważany za twórcę WWW, można nadal przeczytać w archiwum grupy dyskusyjnej alt.hypertext na Google Groups. U podstaw projektu leży idea, aby jak największa ilość informacji akademickiej była dostępna za darmo i dla wszystkich, głosi fragment postu, który jest właściwie aktualny do tej pory, z tym, że informacją dzieli się cały świat a nie tylko środowisko akademickie.

Za najbardziej rewolucyjną cechę WWW uważa się mariaż ideii hipertekstu z siecią internet. To na bazie tego pomysłu powstał m.in. system URI (Uniform Resource Identifier), którego używa się najczęściej do podawania adresów WWW.

Prawdziwy przełom przyniosło powstanie graficznej przeglądarki WWW "Mosaic", która dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika spowodowała, że Web stało się najpopularniejszym protokołem sieci. Twórca Mosaic, Marc Andreessen został współzałożycielem Netscape Co – firmy, która stworzyła najpopularniejszą przeglądarkę internetową drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych.

Źródło : internetstandard.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *