Święto trójkątnego rynku w Łowiczu

To jeden z czterech placów w Europie, który zachował trójkątny średniowieczny układ urbanistyczny. W najbliższą sobotę, 21 października o godz. 16, łowiczanie będą świętowali oddanie do użytku tego placu, który przez ostatni rok był poddany gruntownej restauracji m.in. dzięki unijnym środkom, które na ten cel pozyskały władze miejskie.

Do przecięcia wstęgi zakupiono ponad 150 metrów błękitnej wstęgi. Każdy kto przyjdzie  z  nożyczkami na uroczystość otwarcia  Nowego Rynku będzie miał szansę wziąć udział nie tylko w historycznej chwili, ale także wziąć na pamiątkę kawałek materiału, który zostanie w rękach po uroczystości przecięcia wstęgi. Ma ona opasać fontannę usytuowaną w centralnym punkcie placu.

Wspólna ma też być konsumpcja tortu, pośrodku którego będzie makieta nieistniejącego renesansowego ratusza, który niegdyś stał na trójkątnym rynku. Pozostałość po nim jest widoczna na rynku poprzez odtworzenie fundamentów historycznego ratusza. Powierzchnia obrysów ratusza jest równa 65 m kw., zaś powierzchnia posadzki nieistniejącego ratusza to dalsze 540 m kw. Obrys fundamentów średniowiecznej budowli wykonany został z kamienia brukowego, który wyróżnia się na tle 10 tys. metrów kw. kostki brukowej, którą rynek został wyłożony. 

Na otwarcie trójkątnego rynku przygotowano też limitowaną serię trójkątnych kubków, z granatowym nadrukiem rynku planu Łowicza  z 1608 r. wg Brauna i Hogenberga, pochodzącego z dzieła „Civitates Orbis Terrarum…” Mimo, że rynek będzie miał oficjalne otwarcie teraz, to z jego walorów łowiczanie korzystają od ponad miesiąca. Od razu przypadł  do ich gustu, o czym świadczą pozajmowane ławki przez spacerowiczów. Śmiało można powiedzieć, że Nowy Rynek stał się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Łowicza. 

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 mln. 390 tys. zł. Dotacja unijna to 75 proc. tej kwoty, tj. 2 mln 512 tys. zł . kolejne 10 proc (335 tys. zł) pokrywa budżet państwa.

Program otwarcia:
Sobota, 21 października 2006 r.

15.45 – Przemarsz Strażackiej Orkiestry Dętej z Makowa, ze Starego Rynku, ul. Zduńską, do Nowego Rynku
16.10 – Oficjalne otwarcie Nowego Rynku połączone z wystąpieniami gości.
16.30– Zaproszenie mieszkańców i oficjeli do uroczystego i jednoczesnego przecięcia  wstęgi*  połączone z uruchomieniem fontanny i puszczeniem 870 balonów.
16.40 – Gigantyczny trójkątny tort z okazji 870. urodzin Łowicza, połączony z poczęstunkiem
16.50 – Koncert  Orkiestry Dętej z Makowa połączony z pokazem musztry strażackiej.
17.20 – Break Dance
17.30 – Występ zespołu muzycznego
18.30 – Teatr Tancerzy Ognia
*mile widziane przyniesienie nożyczek ze sobą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *