Chińscy turyści za żubra

Wizyta w Polsce przedstawicieli Stowarzyszenia Dziennikarzy Chińskich – All – China Journalists Association, zorganizowana została przez Stowarzyszenie Polskich Mediów. Miała na celu nawiązanie kontaktów z polską branżą turystyczną, a tym samym zwiększenie ilości grup turystycznych odwiedzających nasz kraj. Goście podczas pobytu zwiedzili Warszawę, Kraków oraz Białowieżę. 

Była to pierwsza od wielu lat oficjalna wizyta dziennikarzy chińskich, których zadaniem jest szeroko zakrojona promocja Polski w największych lokalnych mediach. Turystyczny potencjał Chin to rocznie liczba ponad 10 mln osób zwiedzających niemal cały świat. Niestety Polska nie jest krajem cieszącym się dużą ilością przyjeżdżających chińskich grup. Powodem tego jest przede wszystkim niewystarczająca jej promocja.

Pięciu dziennikarzy z Pekinu i Szanghaju, korzystając z gościnności i sponsoringu hotelu Żubrówka w Białowieży oraz wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Hajnówka, Starostwa Powiatowego w Hajnówce oraz Białowieskiego Parku Narodowego, mogło zobaczyć największe atrakcje regionu. Obserwowali oni żubry w rezerwacie pokazowym oraz zwiedzili muzeum przyrodnicze przy BPN. Szczególne znaczenie miało spotkanie z dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego, Józefem Popielem. Podczas prezentacji historii puszczy i parku oraz omawiania restytucji żubra w Europie, narodził się pomysł sprowadzenia tych rzadkich zwierząt do Chin. Według zdania Zheng Jingxiang, jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Dziennikarze będąc pod wrażeniem najstarszego lasu nizinnego Europy byli ponadto pełni optymizmu, co do przyjazdu w najbliższej przyszłości do powiatu hajnowskiego chińskich grup turystycznych.

Chińska delegacja z Józefem Popielem, dyrektorem BPN 

– Puszcza Białowieska, to miejsce dla naszych turystów bardzo atrakcyjne – powiedziała Zheng Jingxiang – Nic o nim w Chinach nie wiadomo. To doskonale, że znalazło się w rozkładzie naszego pobytu. Już najwyższy czas, aby do materiałów promocyjnych o puszczy wprowadzić chiński język. Sądzę, że wasze tereny to przyszłość polskiej turystyki.

Podczas zwiedzania Muzeum Przyrodniczego BPN 

Pobyt w Białowieży pozostawił na gościach wrażenia spowodowane nie tylko egzotyczną dla nich przyrodą, ale również gościnnością gospodarzy. W każdym odwiedzanym miejscu spotykali wiele przychylności i życzliwości. Przyjęto ich serdecznie nie tylko w hotelu Żubrówka i dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego, ale również w restauracji Carska, w której degustowali lokalne wypieki. Uroczystym obiadem przyjął dziennikarzy burmistrz Hajnówki, Anatol Ochryciuk.

– Wymiana turystyczna zaczyna się zazwyczaj właśnie od takich wizyt – powiedział burmistrz – Być może jest to początek wielkiej sprawy. Byłby to wielki błąd, abyśmy nie pokazali tak wielkiemu potencjałowi tego, co mamy do zaoferowana. Mam nadzieję, że nie tylko turyści znajdą tu miejsca na odpoczynek, ale również być może zagości potężny chiński kapitał.

Podczas poczęstunku w restauracji Carskiej

Uroczysty obiad wydał burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk

Wizytę dziennikarzy zakończyło zwiedzanie największego zakładu produkcyjnego w regionie- Pronar w Narwii. Gości oprowadził po firmie oraz przyjął uroczystą kolacją dyrektor Sergiusz Martyniuk. Poinformował on dziennikarzy, że już od wielu lat z dużym powodzeniem współpracuje z chińskimi przedsiębiorstwami o podobnym profilu.

– Nasze spotkanie zacieśni jeszcze bardziej więzi Pronaru z Chinami i na pewno zaowocuje nowymi kontaktami dla obopólnej korzyści – stwierdził Sergiusz Martyniuk.

Podczas spotkania z dyrektorem Sergiuszem Martyniukiem i zwiedzania firmy Pronar w Narwii.

Dodatkiem, który wybitnie uatrakcyjnił pobyt gości był padający pierwszy raz tej jesieni śnieg. Według starej chińskiej przepowiedni, jak stwierdzili dziennikarze, jest on dobrą wróżbą na przyszłość i na pewno przyniesie szczęście we współpracy powiatu hajnowskiego z Chinami.

 Wspólne zdjęcie chińskich dziennikarzy oraz organizatorów pobytu w Białowieży

Zheng Jingxiang, szefowa delegacji dziennikarzy chińskich zajmie się sprowadzeniem białowieskich żubrów do Chin.

Jolanta Zachaj
Gazeta Hajnowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *