Dzień 1 (piątek)
Przyjazd uczestników imprezy (zgłoszonych i zaproszonych przez organizatorów) do Białegostoku komunikacją publiczną (uczestnicy, jadący własnym transportem przyjeżdżają od razu do Supraśla). Przy dworcu PKP w Białymstoku będzie czekał autokar. O godz. 1930 autokar z uczestnikami przejedzie z Białegostoku do Kruszynian, zabierając po drodze w Supraślu tych uczestników imprezy, którzy przyjadą do Supraśla własnymi samochodami. Kolacja we własnym zakresie, a następnie ognisko. Nocleg w pensjonacie oraz dla chętnych w jurtach (w tym przypadku konieczne własne śpiwory i karimaty).
Dzień 2 (sobota)
Śniadanie przyrządzone według tradycyjnej tatarskiej sztuki kulinarnej, a następnie przejażdżka wozami konnymi po szlaku ekumenicznym. Zwiedzanie z przewodnikiem miejscowym meczetu oraz cmentarza muzułmańskiego („mizara”). Około godz. 10 rozpoczęcie przejścia pieszego na trasie Kruszyniany – Szaciły – Nietupa – Studzianka – Podlipki – Nowa Świdziałówka – Sosnowik do Poczopka. Uczestnicy pokonają trasę długości 24 km, prowadzącą przez otulinę oraz ciekawe pod względem przyrodniczym i etnograficznym tereny Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, wędrując znakowanymi szlakami tatarskimi oraz ścieżkami nieznakowanymi. Po dotarciu do Poczopka zwiedzanie przyrodniczego „Muzeum na Skraju Puszczy” (zbiory przyrodnicze z prezentacją multimedialną), a następnie Silvarium (botaniczny ogród dydaktyczny, utworzony wśród naturalnych zbiorowisk leśnych ze strumieniem i oczkami wodnymi). Obejrzymy tu też pewną unikalną na skalę europejską ciekawostkę. Przejazd autokarem do Supraśla. Kolacja we własnym zakresie w lokalnej restauracji. Nocleg w pokojach gościnnych.
Dzień 3 (niedziela)
Śniadanie we własnym zakresie, a następnie zwiedzanie uroczego Supraśla z jego ciekawymi zabytkami takim jak Zespół Pobazyliański, kościoły p.w. NMP i Trójcy Świętej, Pałac Buchholtzów, Domy Tkaczy. Kulminacyjnym punktem programu zwiedzania będzie wizyta w Muzeum Ikon, znajdującym się w dawnym Pałacu Opatów, stanowiącym część zabudowań klasztoru prawosławnego. Uroczyste otwarcie tego unikalnego w skali światowej obiektu miało miejsce 10 lutego 2007 roku. Na zakończenie obejrzymy pokaz woltyżerki na koniach.
Po zakończeniu programu zwiedzania, wszyscy uczestnicy imprezy oraz zaproszeni goście w osobach burmistrza, przedstawicieli samorządu lokalnego i powiatowego oraz dziennikarzy spotkają się na obiedzie w słynącej z doskonalej lokalnej kuchni, restauracji. Podczas obiadu nastąpi podsumowanie imprezy. Po zakończeniu tego ostatniego punktu programu uczestnicy odjadą podstawionym autokarem na dworzec PKP w Białymstoku.
Świadczenia:
– transport autokarowy
– 2 noclegi: w Kruszynianach i w Supraślu (w warunkach hotelowych)
– wyżywienie zgodnie z programem
– zwiedzanie zgodnie z programem wraz z biletami wstępu
Osoby chętne do udziału prosimy się zgłaszać na
https://polskiemedia.org/formularze/puszcza
Wybrane osoby są zobowiązane do wpłacenia kaucji zwrotnej w wysokości 60 zł.