Polonijna Akademia Dziennikarstwa

Natalia Stachoń także urodziła się w Londynie. Studiuje ekonomię i francuski w Leeds. Choć wszyscy uczestnicy Akademii pochodzą z różnych krajów i studiują różne kierunki, to łączy ich zamiłowanie do dziennikarstwa. Na zajęciach zostali wpuszczeni na głęboką wodę – jak mówi Natalia. Zanim zdążyli wziąć oddech, już dostali mikrofony do ręki, by nagrać wypowiedzi… O czym rozmawiali? Na temat stereotypów ludzkich. Największe wrażenie wywarli na nich major Krzysztof Przepiórka – prezes Fundacji Byłych Żołnierzy GROM i  Marek Traczyk. Major – bo przekonująco tłumaczył jak wygląda obecnie praca żołnierza – Polaka, chociaż nie chciał lub nie mógł zdradzić tajemnic. Natalia  trochę  żałuje, ale rozumie powody majora.
 
Akademia Dziennikarstwa to przede wszystkim zajęcia praktyczne, spotkania z ludźmi i zabawa. To się podoba wszystkim. Tymoteusz Nierychlewski urodził się w Cieszynie, ale od trzeciego roku życia mieszka w Niemczech. Właśnie zdał maturę i chce studiować w   Teologię i Pedagogikę Społeczną. Akademia dziennikarstwa dała mu nowe doświadczenia w kontaktach z ludźmi, młodzieżą…To mu się przyda w przyszłej pracy. Ponadto szlifuje język polski, na czym mu bardzo zależy. Planuje współpracę z gazetą TTG Marka Traczyka. Chce czytelnikom przybliżyć problemy niemieckiej i polskiej młodzieży.
 
Janek George Marcin Rola-Różycki  przyjechał do Ostródy na warsztaty Akademii Dziennikarstwa, bo chce nauczyć się pisać poprawne, rzetelne informacje. Jak eliminować takie, które pokazują fałszywą rzeczywistość. Janek ma nadzieję, że jego felietony, które będzie wysyłał do TTG będą waśnie takie jak marzy: prawdziwe i przez to ciekawe!

Agata Sildbrit i Justyna Gilewska z Litwy są zachwycone Polską, jej kulturą, historią i…ludźmi. Mówią, że są mili i otwarci. Dlatego chciałyby, żebyy Polacy poznali tych, z którymi one żyją na co dzień. Mają nadzieję, że w oczach Polaków, rodacy z Litwy będą też sympatyczni.

Natasza Michedawa interesuje się historią i dziennikarstwem. Studiuje lingwistykę, w przyszłości chciałaby zostać przewodniczką po Białorusi. Akademia Dziennikarstwa pomoże jej poznać tajniki rzetelnego informowania. Natomiast współpraca z TTG umożliwi pokazanie Polakom Białorusi innej niż przedstawiają ja politycy. Bo Białoruś jest piękna. Natasza opowiada o swoim kraju piękną polszczyzną, ze śpiewnym akcentem. Na warsztatach Akademii już była przewodnikiem po swoim kraju.

(rs)

Letnia Akademia Dziennikarstwa to wspólny projekt Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego i oddziału Wspólnoty Polskiej w Ostródzie. Akademia to warsztaty  dziennikarskie skierowane do młodych Polaków – studentów, którzy obecnie mieszkają poza granicami Polski. Tam studiują dziennikarstwo lub inne kierunki. W warsztatach uczestniczyli studenci z Białorusi, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Łącznie dziewiętnaście osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *