Zapraszamy na Satyrykon od 10 września br.

Co roku na Satyrykom wpływają tysiące prac z kilkudziesięciu krajów świata. To właśnie pokonkursowa wystawa rysunku satyrycznego Satyrykonu została odznaczona plakietką Grand Prix przez amerykański magazyn satyryczny „Witty Word”, jako jedna z dziesięciu najlepszych tego typu na świecie. Uzyskała też maksymalną notę- pięć gwiazdek- Europejskiej Federacji Artystów Karykaturzystów (FECO). No i co tu dużo mówić, Satyrykom jest najpoważniejszym w Polsce konkursem na rysunek satyryczny i humorystyczny o międzynarodowej randze.

Współpraca Satyrykonu z Muzeum Karykatury trwa niemal od początku legnickiej imprezy. W tym roku Muzeum swoją satyrykonową nagrodę specjalną przyznało po raz dwudziesty, a wrześniowa wystawa pokonkursowa zagości w naszych murach po raz piętnasty.

Od pewnego czasu, obok głównego tematu „Satyra i humor”  organizatorzy proponują dodatkowy temat konkursu. W tym roku artyści wzięli na warsztat KOTA. Wyszło znakomicie, o czym będzie można się przekonać już 10 września o godzinie 18.00 przy ulicy Koziej 11 w Warszawie.

Przewodniczący tegorocznego Satyrykonu, Andrzej Dudziński napisał „…Satyrykom jest azylem dla- nieobecnej w mediach- sztuki„wysokiego” humoru. Tegoroczne „Koty” to najlepszy przykład. Są tam rzeczy malarskie i mocne graficznie. Tradycyjne i nowatorskie. Dominują prace refleksyjne, pomysły z opóźnionym zapłonem. Tematy opowiedziane nie wprost, zmuszające do myślenia. Natchnęło mnie to optymizmem jak po wyjściu z inspirującej wystawy. Może powinno się zorganizować ogólnopolski wesoły autobus redaktorów naczelnych i dyrektorów artystycznych poszczególnych gazet i czasopism na otwarcie Satyrykonu w Legnicy, a potem na warszawską edycję wystawy pokonkursowej w Muzeum Karykatury.”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy w poniedziałek, 10 września na godzinę 18.00 . Ekspozycję oglądać będzie można do 14 października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *