Zaproszenie – 750 lecie Dzierżoniowa – Study Press 25-27.04.2008

Program:

Piątek 25.04.2008

16:00    – przyjazd dziennikarzy
17:00    – zakwaterowanie w hotelu OSiR
18:00    – kolacja

Sobota 26.04.2008

9:00 – śniadanie w hotelu OSiR
po śniadaniu zwiedzanie miasta z przewodnikiem
14:00 – obiad w restauracji Raport
po obiedzie czas wolny
18:00 – kolacja – grill na OSiRze

Niedziela 27.04.2008

9:00 – śniadanie w hotelu OSiR
10:00 – rozpoczyna się Jarmark św. Jerzego podczas którego nastąpi otwarcie mennicy
14:00 – obiad w restauracji Raport

Osoby chętne do udziału w sesji zapraszamy do akredytacji na: http://www.polskiemedia.org/formularze/dzierzoniow

Dodatkowe informacje

Obchody 750 lecia Dzierżoniowa odbywają się  przez cały rok, obejmują szereg imprez m.in.:

Jarmark św. Jerzego (kwiecień)

Ideą imprezy jest zaznajomienie uczestników z historią i kulturą średniowiecza. W czasie imprezy odbywają się inscenizacje walk rycerskich, podczas których można podziwiać kunszt i zręczność rycerzy oraz ich średniowieczne stroje. Na jarmarku kupić można różnego rodzaju akcesoria wojenne – miecze, łuki oraz piękne wyroby z gliny, szkła, skóry i kutego metalu, jak również różnego rodzaju kobiece ozdoby, szaty i nakrycia głowy. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w turniejach łuczniczych i zabawach plebejskich, a także posłuchać koncertów muzyki dawnej.

Dni Dzierżoniowa (maj)

Dni Dzierżoniowa to impreza plenerowa integrująca lokalną społeczność, promująca miasto i prezentująca jego dorobek. Impreza corocznie przyciąga kilkanaście tysięcy osób z wielu miejscowości naszego regionu. W trakcie obchodów odbywa się wiele imprez kulturalnych: wystawy, koncerty licznych i znanych polskich i zagranicznych zespołów oraz imprezy sportowo – rekreacyjne.

TRAKT-Terenowy Rajd Amatorów Kolarstwa i Turystyki (maj)

Plenerowa impreza rekreacyjna, której celem jest aktywne spędzenie wolnego czasu, promowanie walorów krajobrazowych regionu i rozwój turystyki. Uczestnicy traktu pokonują trasy piesze (na dystansach: 5, 10, 20, 25, 30 km) lub trasy  rowerowe (na  dystansach: 30, 60, 70 km).

Poezja na Murach (czerwiec)

Poezja na  Murach to koncert plenerowy, który odbywa się w ramach programu rewitalizacji dzierżoniowskiej starówki, realizowanego przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie. Koncert odbywa się w pierwszą sobotę wakacji, biorą w nim udział  artyści wykonujący poezję śpiewaną, są to wykonawcy zarówno początkujący jak i bardziej uznani. Specyficzna lokalizacja imprezy pozwala na doskonały odbiór muzyki i wprowadza zarówno widzów jak i wykonawców w wyjątkowy klimat i nastrój, który niesie się echem po całej Dzierżoniowskiej Starówce.

Miodobranie Jarmark Pszczelarski (sierpień)

Jarmark Pszczelarski to cykliczna plenerowa impreza rekreacyjno – wystawiennicza, która      od kilki lat przyciąga nie tylko amatorów miodów, ale także miłośników kultury ludowej.
Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy imprezy mogą obejrzeć kilkanaście zespołów folklowych i folklorystycznych z całego świata. Oferta wystawiennicza obejmuje nie tylko stoiska z miodami, ale także targi sztuki ludowej prezentujące twórców z całego kraju.

Sowiogórski Festiwal Techniki (wrzesień)

Sowiogórski Festiwal Techniki – głównym celem tej imprezy jest idea ochrony i rewitalizacji dziedzictwa przemysłowego i technicznego regionu Gór Sowich oraz Dolnego Śląska. Podczas  trwania imprezy,  w pomieszczeniach starej dzierżoniowskiej parowozowni, można poznać bogatą historię terenów Gór Sowich.
Poza prezentacjami stałych eksponatów muzealnych, wielkim zainteresowaniem cieszą się nietypowe wynalazki z dziedziny techniki i mechaniki. W ramach festiwalu organizowane są: interesujące warsztaty naukowe, plenery fotograficzne, pokazy multimedialne oraz w części artystycznej występy zespołów muzycznych.

Dzierżoniowskie Prezentacje Gospodarcze (wrzesień)

Coroczna impreza odbywająca się od 1994 roku w ostatni weekend września, która w ostatnim okresie uzyskała charakter międzynarodowy. Prezentuje dorobek i ofertę przedsiębiorców regionu dzierżoniowskiego oraz zaprzyjaźnionego miasta – Lanskroun. Wyróżniającym się wystawcom Kapituła przyznaje nagrodę Smoka Biznesu i wyróżnienia. Targom towarzyszy bogaty program artystyczny, podczas którego prezentują się lokalni artyści i zaproszone gwiazdy.

Kalejdoskop Kultur Dolnego Śląska (październik)

Kalejdoskop Kultur Dolnego Śląska jest to impreza cykliczna o charakterze interdyscyplinarnym. Ukazuje ona wielokulturowość Dolnego Śląska, poprzez kultywowanie i propagowanie dorobku kultur ludności zamieszkałej na naszym terenie, a także poprzez zaprezentowanie różnorodnych tradycji narodowych. Podczas trwania imprezy organizowane są wystawy, projekcje filmów, spektakle teatralne, koncerty oraz wykłady. Dzięki tej imprezie możliwa staje się integracja pokoleń.

Dolnośląski Przegląd Twórczości Ludowej i Artystycznej RĘKODZIEŁO (listopad)Dolnośląski Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej WALOR

Przegląd Twórczości Ludowej i Artystycznej to konkursy organizowane wymiennie co dwa lata dla plastyków i twórców ludowych województwa dolnośląskiego. Impreza ta umożliwia twórcom amatorom działającym w różnych środowiskach na konfrontacje własnych dokonań i poszukiwań artystycznych w dziedzinie plastyki i rękodzieła artystycznego.

Ogólnopolski Konkurs Poezji Śpiewanej „Poetycka Stajnia” (listopad)

Konkurs organizowany jest co roku. Biorą w nim udział soliści i zespoły wykonujące poezję śpiewaną. Pierwszego dnia odbywa się koncert konkursowy, podczas którego Jury dokonuje oceny Wykonawców. Po części konkursowej odbywa się koncert gościnny. Drugiego dnia odbywają się spotkania uczestników z jurorami, całość kończy się koncertem laureatów podczas, którego zostaje ogłoszony werdykt Jury.
Impreza ta skierowana jest do  młodzieży,  amatorskich grup śpiewających poezję. Konkurs daje możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami i Jurorami. Młodzież nabywa pewnych doświadczeń, które z pewnością zaowocują przy różnych tego typu imprezach. Laureat pierwszej nagrody w konkursie ma możliwość zaprezentowania swoich możliwości na SFP w Krakowie.

PUB- Ogólnopolski Przegląd Utworów Big-Beatowych (grudzień)

Pub jest przeglądem utworów muzyki big-beatowej, który poprzez dobrą zabawę łączy pokolenia i  gromadzi Wykonawców  oraz publiczność  z całej Polski.

Więcej informacji na stronie: http://www.dzierzoniow.pl/editor-mode/pl/site/750_lecie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *