Muzeum Karykatury zaprasza na ekspozycję UWAGA!Ha-Ga

W Muzeum Karykatury przeniesiemy się w czasie. Za sprawą artystki o tajemniczym pseudonimie Ha- Ga  lata czterdzieste, pięćdziesiąte i sześćdziesiąte ubiegłego stulecia.
ANNA GOSŁAWSKA- LIPIŃSKA (1915- 1975), bo ona będzie gwiazdą tej ekspozycji – studiowała przed wojną na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1937 r. wyszła za mąż za Eryka Lipińskiego, jednego z założycieli i ówczesnego redaktora naczelnego „Szpilek”. Swój pierwszy rysunek satyryczny umieściła właśnie w  „Szpilkach” w 1936 r.

Od tego czasu, przez prawie 40lat (z przerwą na okres wojny) publikowała w  tym piśmie  dwa rysunki, zawsze dwie, rozmawiające ze sobą osoby o charakterystycznych, okrągłych oczach, ubrane według ostatniej mody. Ha-Ga potrafiła znaleźć swoisty, oryginalny styl (i również swoisty rodzaj dowcipu w tekście do swoich rysunków). Bawiła, śmieszyła oraz kpiła z drobnomieszczaństwa, snobizmu, biurokracji. Odważnie ukazywała ludzka obłudę, kompleksy i głupotę.

Oprócz cotygodniowych rysunków do „Szpilek”, Ha-Ga ilustrowała książki dla dzieci i współpracowała z tygodnikiem „Świerszczyk”, gdzie zamieszczała swoje ilustracje. Była też autorką plakatów filmowych i kampanii reklamowych w prasie codziennej. Odznaczona medalem Polonia Restituta. Otrzymała wiele nagród, m.in. III nagrodę na II Międzynarodowym Salonie Karykatury w Montrealu (1965) i Złotą Szpilkę z Wawrzynem w  1971 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *