Sezon w Operze Wrocławskiej zainauguruje gościnny występ Opery Lwowskiej

Podczas konferencji prasowej dyrektor generalny lwowskiej Opery Tadej Eder powiedział dziennikarzom:
Jestem bardzo wzruszony i zachwycony, że wraz z  zespołem naszego teatru będziemy po raz pierwszy występować we Wrocławiu. Pamiętam zawsze o tym, że Wrocław to Lwów, dlatego wrocławian witamy jak lwowiaków, bo wy macie w swoich sercach i  pamięci miejsce pochodzenia. Dlatego myślę, że kto nie zna lwowskiej Opery – nie jest Polakiem. W ubiegłym roku mieliśmy występy w Warszawie z tym samym repertuarem.
Graliśmy ESMERALDĘ uważaną za sztukę antyklerykalną, ale my ją pokazaliśmy całkiem inaczej. W loży honorowej była żona Prezydenta Maria Kaczyńska i kardynał Glemp, który chciał zrezygnować z  obejrzenia naszego spektaklu,  poprosiłem go, aby został, mówiąc, że  w naszym balecie pokazujemy dramaty ludzi: Esmeraldy, księdza i dzwonnika. Kardynał Glemp został do końca spektaklu i potem na scenie pobłogosławił cały nasz zespół.

Treść baletu osnuta jest na wybranych epizodach słynnej powieści V. Hugo Dzwonnik z Notce Dame, w której autor przedstawił historyczną wizję XV-wiecznego Paryża, ujętą w ramy opowieści o namiętnościach, tolerancji i potrzebie akceptacji. Oś powieści to wątek miłości archidiakona Klaudiusza Frollo do Cyganki Esmeraldy.

Dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik gościła z zespołem we Lwowie a teraz młodzi lwowianie, absolwenci konserwatorium lwowskiego będą otwierać nowy sezon znakomitego teatru muzycznego, który ma sława europejską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *