Dlaczego wiosna zaczyna się w Olsztynie?

Łatwo odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Olsztyn ma szczególne prawo do świętowania początku tak oczekiwanej wiosny. Wszelkie wątpliwości rozwiał Jacek Szubiakowski – dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. To tutaj właśnie Kopernik, zasługujący dziś na miano nie tylko badacza, ale dobrego gospodarza  i menedżera (autorstwo „Traktatu o monecie”, ustalił precyzyjnie moment  rozpoczęcia wiosny. Posłużyła mu do tego własnoręcznie wykonana tablica astronomiczna, która można oglądać na zamku – Muzeum Warmii i Mazur.

Apogeum wydarzeń związanych z początkiem wiosny będzie więc miało miejsce w Olsztynie. Wówczas  to do grodu nad Łyną przybędzie specjalnie – od lat zaprzyjaźniony z miastem – święty Mikołaj z Rovaniemi (Laponia) by „przekazać” władzę drugiemu Mikołajowi – Kopernikowi. Przygotowano bogaty program uroczystości: przemarsz przez starówkę,  spływ płetwonurków po Łynie, bicie… Kopernika, czyli okolicznościowej  monety,  konkursy, występy artystyczne.

To wspaniała okazja do ogłoszenia początku sezonu turystycznego wmieście. O atrakcjach Olsztyna  szczegółowo informowała Anna Mrówczyńska – dyrektor Wydziału Kultury, Promocji Urzędu  Miasta.  Historyczna stolica Warmii jest dobrze przygotowana  do przyjęcia gości. O kilku już lat, dzięki konsekwentnej i profesjonalnej promocji, udaje się skutecznie kreować Olszyn nie tylko jako bazę wypadową i  miejsce odwiedzane „po drodze”, ale także jako cel krótszych, a na nawet dłuższych pobytów. Na uwagę zasługuje scenariusz trzydniowego pobytu w tym mieście, połączonego ze: zwiedzaniem zabytków, planetarium, wieczorem w teatrze, udziałem w imprezach plenerowych, biernym, a przede wszystkim czynnym wypoczynkiem na jeziorami (ma ich miasto 13) i pośród lasów (blisko 25% powierzchni Olsztyna), na szalkach pieszych, rowerowych, konnych, wodnych (dwie czyste rzeki).

Olsztyn – to miasto, które być może mniej propaguje kolejne dokumenty strategiczne, związane   z promocją turystyki, ale na co dzień daje świadectwo konkretnych – świadomych i rozumnych kroków, które  powodują, że pozycja tego miasta na turystycznym rynku systematycznie wzrasta.

Olsztyn – jak mówi Prezydent Miasta Piotr Grzymowicz – to „Przestrzeń radości”. Konkretne dokonania i realne plany potwierdzają słuszność tego hasła.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *