Byliśmy na XI Zjeździe Kaszubów

Kaszubi z Chojnic, Gdyni, Helu i okolicznych miejscowości na zjazd przyjechali specjalnym pociągiem – „Transcassubią”. Szczególne wrażenie wywarł barwny, rozśpiewany pochód Kaszubów radosnych ze spotkania i dumnych z własnej kultury oraz tożsamości. Korowód przemaszerował z dworca PKP do centrum miasta, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. Podczas homilii ks. arcybiskup Józef Gocłowski podkreślił, że język kaszubski jest nie tylko językiem starszego pokolenia, ale również językiem młodych ludzi, którzy mają możliwość uczenia się go w tutejszych szkołach. Zwrócił się również z apelem o pielęgnowanie kaszubskiej tradycji.

Na bytowskim zamku premier Donald Tusk dokonał oficjalnego otwarcia XI Zjazdu Kaszubów. Potem nadszedł czas wielkiego świętowania. Atrakcji było wiele, m.in. występy kapel ludowych, tradycyjny turniej Baśki, pokaz mody kaszubskiej. Razem z Robertem Makłowiczem ugotowano ponad dwa tysiące litrów zupy z wrëków (czyli z brukwi) na gęsinie. Na stoiskach twórców ludowych można było zakupić rzeźby, hafty, pamiątki oraz tabakę. 

Ciekawostkę stanowiły dukaty lokalne – Krofeye, którymi od piątku można było dokonywać zakupów w bytowskich sklepach (moneta 3 Krofeye warta była 3 zł). Gwiazdą wieczoru była Maryla Rodowicz.

Część dziennikarzy wybrała się również na XIX Bytowską Watrę, podczas której prezentowana była kultura mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Podczas study press mieliśmy też okazję poznać walory turystyczne ziemi bytowskiej. Odwiedziliśmy m.in. wioskę Gotów, kościoły, liczne tu miejsca pamięci. Wspaniałym przewodnikiem okazał się być nasz kolega – Zbigniew Talewski, redaktor naczelny pisma społeczno-kulturalnego „Naji Gòchë”, rodowity Kaszub. Serdecznie też dziękujemy za gościnę w Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu. Pobyt na ziemi bytowskiej dostarczył nam wielu wrażeń i był źródłem refleksji na temat mniejszości narodowych i grup etnicznych w Polsce, relacji polsko-niemieckich w XIX i XX w., a także tworzenia i promocji produktów turystycznych. 

Tekst: Dorota Pronobis, DBP Communications

Foto: Paweł Śrubas, Maik Veit, Bogumił Pronobis

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *