Polska tradycja w wyjątkowej scenerii

W odkrywaniu Pragi mają swoje zasługi liczne organizacje pozarządowe (np. „Monopol Warszawski), a także tutejszy samorząd. Z inicjatywy burmistrz Jolanty Koczorowskiej i zastępcy burmistrza – Artura Buczyńskiego dużo się na Pradze dzieje, że wspomnijmy choćby doroczne Święto Ząbkowskiej i Brzeskiej. Ten zapał udziela się też innym prawobrzeżnym dzielnicom Warszawy (np. Święto Agnieszki Osieckiej na Saskiej Kępie, w dzielnicy Praga Południe). 
Tym razem Praga zaprosiła do pofabrycznych hal ”Konesera” na Festiwal Stołów Wigilijnych. Wprawdzie pomysłodawcą i głównym organizatorem była redakcja TTG Polska, to sukces tej prezentacji (odbywającej się od czterech lat, ale po raz pierwszy w praskim wydaniu) należy przypisać także wymienionym wyżej gospodarzom Pragi Północ i ich sojusznikom.
Na Festiwalu zaprezentowano potrawy z regionalnych stołów wigilijnych Były więc stoły:  Muzeum Wsi Mazowieckiej z Sierpca, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka z Ciechanowca, Domu Polonii z Pułtuska, Wspólnoty Prawosławnej z Pragi, znanej firmy WARS, praskiej restauracji Szwenkier, Hoteli Turystycznych.

Wigilijne stoły były bardzo atrakcyjne, dlatego też komisja konkursowa zdecydowała, że na wyróżnienie zasługują bez wyjątku – wszyscy wystawcy.

Prezentowano także ozdoby i wyroby rękodzieła artystycznego. Warszawska Izba Turystyki zaprezentowała świąteczną ofertę turystyczną, a jej dyrektor – Wiesław Piegat – doradzał licznym odwiedzającym: jak wybrać dobre biuro podroży.
Gośćmi Festiwalu byli mieszkańcy całej Warszawy, a  także goście stolicy. Nie zabrakło przedstawicieli biznesu i mazowieckich samorządów. Niektórzy już teraz zapowiadali udział w kolejnej edycji, za rok.  Będzie to już znacznie większa impreza – mówił wiceburmistrz Artur Buczyński.

O Pradze i jej inicjatywach –  podejmowanych wspólnie z TTG Polska i Stowarzyszeniem Polskich Mediów z pewnością usłyszymy niedługo.  Warto tu wymienić choćby Kolejne Święto Ząbkowskiej i Brzeskiej; konferencję ALMAMER Wyższej Szkoły Ekonomicznej i samorządów praskich „Atrakcyjność turystyczna prawobrzeżnej Warszawy”  (pierwsza połowa 2010), liczne letnie imprezy plenerowe w niebanalnej praskiej scenerii i wreszcie… kolejny Festiwal Stołów  Wigilijnych. I jak tu nie lubić Pragi?

Jan Paweł Piotrowski

Fot. Anna Tyrakowska   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *