Wielką Bazunę
nadaje się
Zdzisławowi Zmuda Trzebiatowskiemu z Gdyni.
Sekretarzowi Rady Rodzin Trzebiatowskich, publicyście, działaczowi kaszubskiemu, członkowi Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego członkowi jego Rady Naczelnej. Aktywnemu i wielce skutecznemu orędownikowi kaszubszczyzny w Gdyni, promowanie na jej terenie spraw Gochów – miejsc skąd „Jego ród”.
Za coroczne organizowanie Zjazdów Trzebiatowskich, za redakcje i wydawanie kolejnych- opracowań książkowych dot. historii oraz współczesnych spraw z życia tego zasłużonego dla Kaszub rodu. Za zaangażowanie przebieg corocznych Spotkaniach na Zaborach i Gochach organizowanych przez naszą Fundację. Za podjęcie inicjatywy naszej Fundacji i włączenie się w działania Komitetu Budowy Pomnika Bogusława X w Słupsku, oraz za utrwalanie w świadomości współczesnych Pomorzan pamięci i dumy z dawnych mieszkańców tych ziem a zwłaszcza o suwerennych władcach Pomorza – Gryfitach.
Bazunę
Kaszubska Kleka
Nadaje się
Mjr. Andrzejowi Szutowiczowi z Drawna
Redaktorowi Naczelnemu Biuletynu Kawaliera, oficerowi i dowódcy Wojska Polskiego, publicyście i działaczowi regionalnemu oraz Stowarzyszenia Saperów Polskich za aktywne i skuteczne utrwalanie i promowanie historii Kaszub i Pomorza w tym Ziemi Bytowskiej i Gochów. Za współudział w promowaniu dziejów i znaczenia w naszej historii, suwerennego państwa Pomorza Zachodniego i jego władców Gryfitów. Za aktywny udział w kolejnych Spotkaniach na Zaborach i Gochach. Za podejmowanie terenowych akcji odkrywczych miejsc i zdarzeń oraz ludzi, którzy znacznie wpłynęli, a także dzisiaj swoimi postawami kształtują oblicze naszej Małej Ojczyzny.
Bazunę
Kaszubska Kleka
Nadaje się
Markowi Wantoch Rekowskiemu z Ciemna na Gochach skutecznemu orędownikowi Kaszubszczyzny i Jedności Kaszubów. Organizatorowi corocznego bicia rekordu w jednoczesnym graniu na harmonii. Strażnikowi rodnej mowy i tradycji. Bezkompromisowemu strażnikowi kaszubskich pryncypiów i narodowych racji.
Bazunę
Strażnik Rodnej Checzy
nadaje się
Felicji Baska Borzyszkowskiej z Lubni, nauczycielce języka kaszubskiego w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach członkowi Rady ds. Języka Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, niestrudzonej Siłaczce na niwie propagowania kaszubskich tradycji, kultury w tym literatury.
Za redakcyjne opracowanie książki pt. „Sowizdrzał u Krëebanów” Jana Karnowskiego , współinicjatorce i organizatorce międzyszkolnych spotkań uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z kaszubską literatura pt. „Czytamy Remus”. a także za wygłoszony referat na sesji zorganizowanej przez Fundację NG podczas I Spotkań Kultur Pomorskiego Pogranicza w Czersku.
Bazunę
Strażnik Rodnej Checzy
Nadaje się
Grażynie Burant dyrektorce Zespołu Szkół w Borowym Młynie za oddane wychowywanie uczniów borowiackiego zespołu szkół w duchu patriotyzmu oraz miłości do tradycji i kultury naszej regionalnej Ojcowizny – Kaszubskich Gochów. Za codzienne wspieranie i udział w lokalnych działaniach obywatelskich podejmowanych przez Fundację NG. Za opiekę nad wszystkimi miejscami pamięci znajdującymi się na terenie sołectwa, w tym przede wszystkim za opiekę nad Strażnicą Pamięci i Patriotyzmu im. Bohaterskich Gochów pw. Chrystusa Obrońcy.
Za przeprowadzenie z samorządem szkolnym – popartych szeroką akcją wychowawczo – promocyjną, wyboru bohatera szkoły, którym został ks. Bernard Gończ pierwszy proboszcz parafii i przywódca wystąpień miejscowych, zwanych jako „wojna palikowa” na rzecz ustalenia korzystnego odcinka granicy Odrodzonej II RP, przebiegającej przez Gochy. Angażując się w skuteczny proces nadania Szkole tego imienia przyczyniła się do zachowania i przekazywania wiedzy i dumy z tych patriotycznych i pro narodowych zdarzeń tym co będą po nas i dalej poniosą tą wiedzę…
Alicja Talewska Bolesław Prondziński Zbigniew Talewski
Prezydent Fundacji Wielki Mistrz Kapituły Fundacji Prezes Zarządu i Red. Nacz. Mag. „NG”
Borowy Młyn 30 grudnia 2009 rok.
*
Niniejsze wyróżnienie wręczono 12 lutego 2010 podczas uroczystości jubileuszu 90 lecia „Wojny palikowej” , jakie odbyły się na Strażnicy Pamięci i Patriotyzmu im. Bohaterskich Gochów pw. Chrystusa Obrońcy, oraz podczas uroczystości nadania ZS w Borowym Młynie Imienia ks. Bernarda Gończa przywódcy tych ludowych – patriotycznych wystąpień pro narodowych.
Niniejszy akt nadania zapisano w Wielkiej Księdze Pamiątkowej Fundacji .