Pokaz mody – Jola Szala

Ekspozycja Kobieta Wschodu i Zachodu – to prezentacja strojów, wzorowanych na elementach sztuki orientu, które specjalnie zostały przygotowane przez Jolantę Szalę.

Jest to owoc samodzielnych poszukiwań projektantki, która poddała szczegółowej analizie nie tylko technologię wykonania, tkaniny, kolorystykę, zdobienia i ornamenty kobierców, ale również zapoznała się z literaturą przedmiotu i opiniami historyków sztuki. Wszystkie kreacje wykonała z jedwabiu, materiału symbolizującego piękno, subtelność i trwałość, który bez względu na występujące różnice, na równi ceniony jest przez kulturę Wschodu i Zachodu. Za pośrednictwem sztuki kreacji wizerunku, Jolanta Szala postanowiła wydobyć niejako z zamkowych kobierców te cechy, które przy tradycyjnej ich prezentacji nie są wystarczająco wyraziście wyeksponowane. To również próba zainteresowania tym niezwykłym zbiorem szerszej niż dotychczas grupy odbiorców.

Stroje, zaproponowane przez Jolantę Szalę, zdobią hafty, narzutki, pasy, bolerka, kubraczki oraz ręcznie wykonane drobne ornamenty, czy guziki. A wszystko uszyte na wysokogatunkowych podszewkach, z ogromną dbałością o szczegóły. Dzięki szczegółowym opisom eksponatów, kreacje Jolanty Szali, prezentowane we wnętrzach pałacu Pod Blachą, pozwolą dokładnie poznać źródło inspiracji tej wyjątkowej kolekcji.

Wystawa Kobieta Wschodu i Zachodu jest doskonałym dowodem na to, iż tradycyjna sztuka idealnie wpisuje się w realia współczesnego świata i że potrafi być atrakcyjna nie tylko dla znawców. Efekt, bowiem zależy od tego, w jaki sposób i przy użyciu, jakich środków wyrazu zostanie ona zaprezentowana i jak uwspółcześniona.

Adam Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *