Opolskie w Warszawie…

Ważąca 660 kg i mierząca 3,5 m wysokości pisanka została ufundowana przez firmę Górażdże Cement SA . Wykonali ją z betonu  i styropianu pracownicy Cementowni Górażdże, a pomalowały – w tradycyjne opolskie wzory – członkinie działającego przy firmie zespołu pieśni ludowej „Szwarne Dziołchy”: Jolanta Nogosek i Inga Frank. 

Wielkanocna akcja na Floriańskiej w Warszawie to wspólne przedsięwzięcie Górażdży oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Obok mega-pisanki przygotowano także ekspozycję opolskich tradycji wielkanocnych w ramach Festiwalu Stołów Wielkanocnych, który podczas jarmarku odbędzie się w Katedrze św. Floriana. Opolski stół zostanie przygotowany przez „Szwarne Dziołchy”, które uczestnikom wydarzenia zaprezentują także swój tradycyjny repertuar śląskich pieśni. Podczas Jarmarku wystąpi także Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA. Mega-pisanka zostanie na stałe w Warszawie jako dar firmy Górażdże dla mieszkańców stolicy.

Wielkanocne tradycje na Opolszczyźnie są bardzo silne. To w Opolu znaleziono najstarszą pisankę w Europie, a Opolskie to kolebka europejskiego przemysłu cementowo-wapienniczego. Wielkanocna akcja w stolicy to dobra okazja dla promocji regionu i firmy Górażdże.

Górażdże Cement SA, lider na polskim rynku cementu, od lat angażuje się w różne przedsięwzięcia społeczno-kulturalne związane z promocją tradycji i kultury regionu Śląska Opolskiego. Firma jest uznanym w regionie mecenasem kultury – od kilkunastu lat sponsoruje Filharmonię Opolską. Obok działającego przy firmie zespołu pieśni ludowej „Szwarne Dziołchy, Górażdże jako jedna z nielicznych polskich firm posiada też swoją orkiestrę dętą, która należy do najlepszych tego typu orkiestr w kraju.

Festiwal Stołów Wielkanocnych potrwa od 27-28 marca br. w podziemiach katedry Św.Floriana w Warszawie, zaś Jarmark Wielkanocny od 27 marca – 6 kwietnia na ul. Florianskiej. Opolskie zaistnieje również w specjalnym wydaniu TTG Polska.

Oprócz wspomnianych już wyżej zespołów region opolski będzie prezentował się również podczas zwołanej przez Stowarzyszenie Polskich Mediów  oraz Urząd Dzielnicy Warszawa Praga Północ konferencji prasowej, tutaj stoły wielkanocne przygotuje Stowarzyszenie Kraina św. Anny z siedzibą w Krapkowicach. Konferencja odbędzie się w sobotę 27 marca br., o godzinie 13.00, w sali Parafii św. Floriana, ul Floriańska 3.

Zapraszamy do akredytacji:
http://jarmarkwielkanocny.org/formularze/akredytacja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *