Konferencja prasowa Ambasadora Federacji Rosyjskiej

Podczas wstępnego przemówienia opowiedział o swoim dotychczasowym doświadczeniu w dyplomacji – "…całe swoje zawodowe życie pracowałem w MSZ…" Podczas swojej pracy Pan Ambasador był m.in. kierownikiem I wydziału d/s NATO, w którym przez dziesięć lat zajmował się tą organizacją najpierw w Moskwie, a potem w Brukseli. Po krótkim przemówieniu wstępnym dziennikarze przeszli do zadawania nurtujących nas wszystkich pytań. W odpowiedzi na: "Idealizm versus Realizm" w jego spojrzeniu na budowanie naszych stosunków międzynarodowych określił, tak swoje, jak i oficjalne podejście władz swojego kraju jako: mocno pragmatyczne. 

Podkreślił, że powinniśmy wszyscy spojrzeć realnie na nasze relacje i wspólnie pomyśleć nad budową dobrych stosunków we wszystkich sferach naszych kontaktów miezynarodowych. Powiedział, że Rosjanie nie stawiają żadnych warunków wstępnych do takiej współpracy i władze Federacji Rosyjskiej nigdy nie każą nam wybierać pomiędzy Rosją, a innymi krajami, z którymi będziemy utrzymywać stosunki międzynarodowe. 

Podczas całej konferencji kilkakrotnie powracał temat katastrofy smoleńskiej. Pytano o możliwość przejęcia śledztwa przez polskie władze. W odpowiedzi pan Alexander Alekseev stwierdził, że władze rosyjskie czynią absolutnie wszystko, by wyjaśnić tą sprawę i wszystkie detale dotyczące tej tragedii powinny być w całości na bieżąco przekazywane naszym śledczym. Jednak, jego zdaniem ze względu na miejsce wypadku, to rosyjscy śledczy powinni prowadzić to dochodzenie w ścisłej współpracy z polskimi władzami. Największe poruszenie Ambasadora wywołał temat poruszony przez Piotra Świerczka z TVN, który zapytał o stanowisko władz federacji do zapowiadanego na czwartek Światowego Kongresu Narodu Czeczeńskiego i obecności na nim szefa czeczeńskiego rządu na emigracji Ahmeda Zakajewa. Alexander Alekseev stanowczo stwierdził, że rząd rosyjski jest temu przeciwny i rosyjska prokuratura wystąpi o ekstradycję Zakajewa, wobec którego ma niezbite dowody działalności terrorystycznej. 

Rosyjski dyplomata kilkakrotnie mówił, że ubolewa nad obowiązkiem wizowym, który utrudnia podróżowanie Rosjan po Europie. Dowiedzieliśmy się także o zaplanowanej, jeszcze do końca tego roku, wizycie prezydenta Miedwiejewa w naszym kraju.

Piotr Żyła

Alexander Alekseev

Leonid Sviridov – Ria Novosti

Alexander Alekseev

Pan Ambasador podczas wywiadu dla Telewizji Polskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *