I Polsko-Rosyjski Kongres Mediów We Wrocławiu

Organizatorzy chcą, aby kongres był wydarzeniem cyklicznym. "W przyszłym roku ma się on odbyć w Rosji, gdzie będzie wydarzeniem organizowanym przez Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia" – tłumaczył Dębski.

We wrocławskim kongresie mają wziąć udział ministrowie kultury Polski i Rosji: Bogdan Zdrojewski oraz Aleksander Awdiejew. Przesłanie do uczestników kongresu mają przesłać prezydenci obu krajów.

W trakcie kongresu zaplanowano sesje dotyczące polityki zagranicznej obu państw oraz poświęcone polskiemu przewodnictwu w Radzie Unii Europejskiej czy relacjom Rosji ze Wspólnotą. Uczestnicy będą również rozmawiać o zagadnieniach związanych z kulturą, religią czy społeczeństwem obu narodów. Cześć spotkań zostanie poświęcona kondycji mediów w obu krajach oraz obrazowi Polski i Rosji w mediach tych krajów.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia mają inicjować, podejmować i wspierać działania na rzecz dialogu i porozumienia między Polską i Rosją. Ich zadaniem będzie prowadzenie badań naukowych i działalności wydawniczej, upowszechnianie wiedzy o stosunkach dwustronnych, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Placówki z siedzibami w Warszawie i Moskwie mają dysponować budżetami po około 1 mln euro rocznie.

Z inicjatywą powołania centrów wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia 2010 roku, podczas wizyty prezydenta Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania placówek.

W Polsce ustawa o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia weszła w życie 19 kwietnia. Obecnie trwają prace administracyjne: rejestracja Centrum, otwarcie kont i przygotowanie siedziby w Polsce.

W Rosji czynności legislacyjne związane z powołaniem Centrum dobiegają końca. Na razie nie wiadomo, kiedy Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia rozpocznie swoją działalność. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że w budżecie federalnym na 2011 rok na ten cel zarezerwowano 1 mln euro.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *