W markecie 700 lat tradycji nie uświadczysz…

Jolanta Skorupa – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu wraz z Violettą Muzykant (choreografem  w MDK)  trzy lata temu pozazdrościły Krakowowi  i…  najzwyczajniej „przeniosły” tradycję i aurę tamtejszych świątecznych jarmarków do swojego miasta – na plac MDK.

I jak co roku z tej okazji oprócz świątecznych kramów odbywają się występy dzieci i młodzieży. Współpracujemy nad całokształtem z Parafią Ewangelicką – mówi dyr. Jolanta Skorupa. – Jest to również wspaniała okazja do integracji różnych zabrzańskich środowisk, to spotkanie wielu pokoleń , natomiast zwieńczeniem Jarmarku jest Koncert Finałowy w kościele.

Wszystkich zainteresowanych chcących wziąć udział w zabrzańskim Jarmarku oraz wystawić swój stragan zapraszamy 10 grudnia na plac MDK nr 2 w Zabrzu przy ul. 3 Maja 12. 

Koncert w kościele Parafii Ewangelicko – Augsburskiej – godz. 18.30.

Historia bożonarodzeniowych jarmarków sięga XIV wieku. Po raz pierwszy pojawiły się na terenie dzisiejszych Niemiec i Francji, jako Rynki Świętego Mikołaja. Typowy jarmark odbywa się na ulicach, placach i nie może na nim zabraknąć lokalnych specjałów kulinarnych, wyrobów rękodzielniczych, ozdób świątecznych.
Jarmarkom towarzyszą różnego rodzaju występy artystyczne i koncerty charytatywne. Z upływem wieków Jarmarki stały się tak popularne, że szybko przeniosły się do innych krajów. Dzisiaj na zakupy możemy wybrać się między innymi do Czech, Danii, Austrii, Belgii, Węgier. Jednym z największym w Europie jest jarmark w Kolonii.

Jolanta Maria Budniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *