Konkurs SZOPKI BETLEJEMSKIE

Tradycja budowy szopek bożonarodzeniowych trwa po dziś dzień. Szopki, symbolizujące pokój, miłość i nadzieję, towarzyszą corocznym obchodom Bożego Narodzenia. Buduje się je w kościołach, zdobią nasze domy, szkoły, rynki polskich miast, instytucje i organizacje. Specyficzny przedświąteczny i świąteczny nastrój panujący w kościołach, w polskich miastach i wsiach jest podziwiany przez turystów zagranicznych, którzy specjalnie w tym okresie odwiedzają Polskę. 

Chcąc podtrzymywać i kultywować tę tradycję Burmistrz Miasta Betlejem, Międzynarodowe Muzeum Narodzenia  w Betlejem, Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Polskich Mediów i Redakcja TTG Poland  ogłaszają konkurs Szopek Betlejemskich.

Inicjatorzy tego szczególnego konkursu zapraszają do współpracy i współorganizacji tego Konkursu.

Zgłoszenia na konkurs będą przyjmowane on – line w dwu kategoriach:

  • szopka tradycyjna,
  • szopka wirtualna.

Ekspozycja finalistów Szopek Betlejemskich zostanie zorganizowana w Muzeum Pałacu w Wilanowie w grudniu 2012 r.  Tutaj też zostaną wyłonieni finaliści w dn. 06.01.2013 r.

Zakończenie konkursu przewiduje się na dzień 06 stycznia 2013 roku oficjalnym przekazaniem prac do Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Głosować na najlepszą, najciekawszą  Szopkę Betlejemski będzie można w Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz on – line.

Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało będzie Jury pod przewodnictwem p Anny Szałapak  z "Piwnicy pod Baranami", organizatorki konkursu Szopki Krakowskiej.

Już dzisiaj zapowiadamy organizację wyjazdu do Betlejem na święta Bożego Narodzenia od 20 do 28 grudnia  2012 r.

 Kontakt:

Stowarzyszenie Polskich Mediów

+48 22 22 45 800

e-mail: wawa@polskiemedia.org

Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem

W sercu Betlejem, w niedalekiej odległości od Kościoła Bożego Narodzenia, mieści się Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Znajduje się w nim jedna z najbogatszych i najcenniejszych kolekcja szopek bożonarodzeniowych. Muzeum posiada zbiór ponad 200 szopek w różnych stylach i rozmiarach, pochodzących z całego świata. Obiekt znajduje się na parterze zabytkowego klasztoru salezjańskiego w Betlejem.
Ekspozycja ukazuje tradycję wykonywania szopek, począwszy od tej pierwszej, urządzonej przez świętego Franciszka w Greccio  (Włochy) oraz pierwszej rzeźbionej szopki Arnolfo di Cambio znajdującej się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie aż po współczesne szopki.
Muzeum zostało oficjalnie zainaugurowane w wigilię Bożego Narodzenia w 1999 roku, wkrótce docenione zostało przez UNESCO, rząd Palestyny i Włoch. Dzisiaj Muzeum współpracuje m.in. Greccio, Asyżem, Rzymem, a także z Hiszpanią i Polską. W ramach współpracy odbywają się wystawy, szkolenia, konferencje, prowadzone są studia i badania wokół świeckiej tradycji powstawania szopek.

Poniżej kilka ekspozycji znajdujących się w Muzeum:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *