Warsztaty „Latawcem do lata”

Koszt biletu dla dziecka wynosi 8 zł. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Zajęcia poprowadzi wielokrotny Mistrz Świata w dziedzinie modelarstwa Władysław Herbuś.

Organizatorzy serdecznie zapraszają!!!


Historia latawców
sięga kilkuset lat przed nasza erą, a ich ojczyzną są Chiny. Około VI w. przed naszą erą Chińczycy używali latawców w sygnalizacji wojennej podczas  bitew. Wypuszczony w niebo latawiec o odpowiednim kolorze i kształcie,  poruszający się w określony sposób, oznaczał konkretne rozkazy i informacje.  Latawce przybierały kształty smoków malowanych na jaskrawe kolory,  które siały postrach wśród wrogich wojsk. Do ich wykonania używano bambusa, papieru  ryżowego i jedwabiu.
Konstruowano też gigantyczne latawce, na których próbowano wzlatywać w przestworza. Chińczycy korzystali z nich jako tymczasowych platform, wynoszących w górę obserwatora szpiegującego armię przeciwnika.

Mieszkańcy Dalekiego Wschodu puszczali latawce także na wszystkich wielkich uroczystościach. 
Święto latawców obchodzone jest w Chinach 9 dnia 9 miesiąca roku. Z Chin latawce dotarły do Japonii. Japończycy także posługiwali się latawcami w celach wojskowych, na przykład w przenoszeniu ludzi do i z oblężonych miast. Słynna  japońska opowieść związana z puszczaniem latawca mówi o bohaterze z XII w. samuraju Minamoto no Tametamo, który został zesłany wraz z synem na wyspę u wybrzeży Japonii. Według tej historii, Tametamo przywiązał syna do latawca i zdołał przeprawić go na ląd.

W Japonii latawiec jest ważnym symbolem. Piątego dnia piątego miesiąca  każdego roku wypuszcza się tam ogromną ilość latawców dla uczczenia męskich  potomków, co ma na celu dodanie  tymże  potomkom  waleczności,  płodności i wszystkiego co najlepsze.Także w Japonii powstało Rokkaku, czyli walki olbrzymich latawców.

Za  pośrednictwem kupców i marynarzy latawce dotarły także do Korei,  na Archipelag Malajski, przez Birmę i Indie do krajów arabskich i Afryki Północnej, aż w końcu  XIV w. trafiły do Europy, a pod koniec XIX stulecia dotarły także do Ameryki i Australii.

Latawce służyły i służą do rozmaitych celów np.: do badań meteorologicznych,  transmisji radiowych przy użyciu linki latawca, holowania łodzi, zdjęć z powietrza.
Rekord świata w wysokości lotu latawca należy do USA i został ustanowiony w 1919 roku. Zestaw siedmiu latawców osiągnął wysokość 9740 metrów.

W Polsce  latawce  także  cieszą  się  dużym  zainteresowaniem. Po raz trzynasty,  dniach 17 – 22  maja  w  Łebie, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Latawców. Natomiast na początku października, aerokluby regionalne organizują podobne imprezy pod hasłem ,,Święto  Latawca”, których finałem są ,,Latawcowe Mistrzo- stwa Polski”.

Opracowanie tekstu:  Jacek Gonciarz

Źródła:
Bibliografia:
1. Małgorzata Jańczak, Magdalena Kasprzak, Historia rzeczy codziennych, Wydawnictwo MG, Warszawa, 2008
2. Dawne wynalazki, Peter James, Nick Thorpe, Świat Książki, Warszawa 1997
Netografia:
1. http:pl.wikipedia.org/wiki/Latawiec
2. http://airshowplock.pl/viewpage.php?page_id=39

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *