Nalej, Mocium Panie

• Przypomnijmy czym są nalewki?
– Pamiętam ich łacińskie określenie aquae vitae, czyli woda życia, najtrafniej identyfikujące nalewki. Przecież etymologia słowa „wódka” wywodzi się od wody. Identyfikowano je jako płyny służące do zachowania zdrowia, nawet urody, lub najpowszechniej jako apteczkowe specyfiki sporządzane wg tajemnych receptur, które leczyły wszelkie dolegliwości. Przepisy i technologie nastawiania były strzeżone, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Teraz coraz częściej są popularyzowane. Ktoś naliczył, że jest ok. 600 różnych rodzajów, w tym smaków, ale pojawiają się nowe. Dba się o specyficzny smak, bukiet, klarowność, barwę, aromat.
• Kolejny turniej nalewek tuż, tuż?
– Do małego jubileuszu, piątego turnieju w odmienionej formie, tylko niespełna miesiąc. Podzielimy produkty na rodzaje, te tworzone z lasu, ogrodu, ula. Każda kategoria będzie osobno klasyfikowana. Jak zwykle turniej odbędzie się wieczorem w piątek, 7 czerwca br. Przypominam uczestnikom, aby czas wykorzystali na kosmetyczne przygotowanie się. Nie zalecam dopiero teraz nastawiania. Jury potrafi dostrzec „świeżyznę.
• Szykuje się też spotkanie towarzyskie?
– Turniej jest jak zwykle imprezą zamkniętą, za zaproszeniami. Spodziewamy się licznej rzeszy stałych uczestników. Zapewniam szampańską atmosferę. Uczestnicy turnieju powinni już zapowiedzieć swoje uczestnictwo, na telefon 81 501 22 40 po godz.14.
• Dziękuję za rozmowę.

Jerzy Jędrzejek

Stowarzyszenie Polskich Mediów objęło turniej nalewek patronatem medialnym.
Wywiad pochodzi z gazety Nasze Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *