Podlaskie Święto Chleba po raz trzynasty

To jedna z największych imprez organizowana co roku w Ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga co roku ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej.

Tegoroczne Święto Chleba rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, po której zespoły folklorystyczne oraz goście imprezy przejechali bryczkami do Muzeum. Przed bryczkami przyjechał wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym, którym powoził Tadeusz Wilkowski, a za nim wozy z zespołami folklorystycznymi, które przez cały dzień koncertowały na terenie skansenu Klekociaki z Bociek, Kalina z Żurobic, Kłosy- zespół działający przy Muzeum Rolnictwa, Skowronki z Brańska. Swoich wozów użyczyli: Zdzisław Biały z Ciechanowca, Grzegorz Dobrogowski z Zadobrza, Witold Karolewski z Ciechanowca, Stanisław Pełszyk z Bujenki, Eryk Puchacz z Ciechanowca, Stanisław Raźniak z Ciechanowca, Józef Kryński z Łempic, Tomasz Miliszkiewicz z Ciechanowca, Dariusz Stokowski ze Stokowa, Zenon Wiśniewski z Ciechanowca.

Bryczki wystawili Tomasz Miliszkiewicz z Ciechanowca, Piotr Sieklucki z Winny Chroły, Leszek Kostro z Lubowicza, Eryk Puchacz z Ciechanowca, Dariusz Stokowski ze Stokowa, Paweł Wiśniewski z Ciechanowca, Stanisław Moczulski z Żerów Pilaków, Kazimierz Łuniewski z Łuniewo.
Od rana przybyłym do Muzeum gościom czas umilały, występujące po raz pierwszy na Podlaskim Święcie Chleba w Ciechanowcu Kapele: Sterdyniach ze Sterdyni, Pasieka z Platerowa, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Kapela Podwórkowa z Targówka.

Na gazonie przed pałacem swoje wyroby piekarnicze prezentowały następujące firmy:
Grzeszczyk Marianna z Wydmus koło Ostrołęki
Modzelewski Andrzej z Woli Zambrowskiej
Pawelczyk Grażyna z Łysych
Roman Niedźwiedzki z Łysych
Wojciech i Natalia Leks z Łomży
Piekarnia „Kurpiowska”
Piekarnia Ciechanowiecka
Góral Stanisława z Żulina koło Węgrowa
Piekarnia Danielewska Danuta z  Łomży
Stefańczuk Franciszek
„Assa – Pecwin” Siemieniuk Arkadiusz z Białowieży
Zawadzka Irena z Żulina i Zawadzka Danuta z Żulina
Katarzyna Cecerko z Choroszcz
Adam Nicewicz z Łysych
Prusaczyk Zbigniew z Łodzi
GS Drohiczyn, Anna Obniska,
Piekarnia Iwona i Bogusław Mroczkowscy z Puńska
 „ELSAN” Elżbieta Obała, k. Legionowa,
Piekarnia „Bielany” Tenderenda Łukasz z Ciechanowca
krzysztof Urbański, z Blaszek k. Łodzi
GS Zaręby Kościelne
Piekarnia Gać – Beata Staniurska,
Szymon Krykowski z Białegostoku
Szczygielski Sławomirz  Parczewa
Dąbkowska Małgorzata z Węgrowa
Ernest Wołodko z Wilna

Na terenie Skansenu obecnych było ok. 180 twórców ludowych i handlarzy rękodziełem.
   
Uroczyste otwarcie imprezy symbolizowało tak jak w latach ubiegłych przełamanie 6-metrowej hałki upieczonej przez piekarnię Kobus w Ciechanowcu. Przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr inż. Marek Cieśliński oraz przewodniczący Rady Muzealnej Muzeum Rolnictwa prof. Czesław Waszkiewicz wręczyli wybranym pracownikom Muzeum oraz Dyrektorowi Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku przyznane przez Ministra Rolnictwa  odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. 

Imprezę rozpoczęła parada zabytkowych ciągników z kolekcji Działu Techniki Rolniczej Muzeum. W paradzie wzięły udział nośnik narzędzi RS 09 z 1966 r., Ursus C-328 z 1963 r, Ursus C-325 z 1962 r., Zetor T- 25 k z 1956 r., Lanz Alldog A 1305 z 1955 r., Ferguson  Tea 20 z 1955 r., Ursus C-45 z 1948 r., Deutz  F1M414, 1941 r., Lanz HR 7 z 1935 r., Lanz HL 12 z 1925 r., Lanz HM8 Mops z 1923 r. oraz Lokomobila George White z 1910 r.

Od 1995 roku na terenie Skansenu A odbywa się świecenie zwierząt z okazji uroczystości na św. Rocha, obchodzonej 16 sierpnia – w tym dniu  w Ciechanowcu wypada odpust. W tym roku pokaz ten odbył się w okolicy nowoprzeniesionych do skansenu obiektów sakralnych – Kościoła z dzwonnicą z Bogut oraz wikarówki z Kuleszy Kościelnych. a święcenia zwierząt dokonał ksiądz proboszcz z kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu Tadeusz Kryński. W tym pokazie bardzo chętnie uczestniczyli widzowie ze swoimi pupilami.
   
Główną atrakcją Święta Chleba były pokazy żniwne. Oprócz regionalnego pokazu żniwnego, w którym, rzęto zboże sierpami i koszono kosą, na koniec ustrojono przepiórkę i oborano, w tym roku organizatorzy mile zaskoczyli widzów białoruskim pokazem zawijania brody. Bardzo podniosły, niezwykle interesujący i bogaty w symbolikę pokaz na zakończenie żniw otrzymał gromkie brawa, a panie z Państwowego Białoruskiego Muzeum Kultury Dawnej i Życia Codziennego w Ozercach k. Mińska były bardzo miło zaskoczone tak ciepłym przyjęciem ich tradycji.
Skoszone zboże jeszcze na polu zostało wymłócone młocarnią napędzaną lokomobilą. Na wozie ciągniętym przez traktor Ursus C-45 z 1959 roku na pole wjechali mężczyźni do omłotów zboża. Młócenia dokonano za pomocą młocarni „Warmia” z 1974 roku, napędzaną silnikiem parowym – lokomobilą opalaną drewnem z 1922 roku.
    Orszak żniwny z wieńcem i chlebem dożynkowym został powitany przed Dworem z Siemion przez gospodarzy dożynek – Annę Wiśniewską – Zastępcę Dyrektora Muzeum Rolnictwa oraz prof. Czesława Waszkiewicza – przewodniczącego rady Muzeum.

    Od godz. 10.00 w polowym piecu chlebowym na terenie Skansenu B odbywał się pokaz wypieku chleba. Od przygotowania produktów, po wyciągnięcie świeżych pachnących bochenków.

O godz. 15.30 na scenie przed pałacem nagrodzono najciekawsze stoiska piekarnicze:
• Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymała Piekarnia Kurpiowska z Łysych,
• Puchar Wojewody Podlaskiego otrzymała Piekarnia Danielewskiej Danuty z Łomży
• Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymała Piekarnia GS Drohiczyn
• Puchar Starosty Wysokomazowieckiego otrzymała Piekarnia Gać z Gaci
• Puchar Przewodniczącego Rady Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu otrzymał Prusaczek Zbigniew z Łodzi

Przez cały dzień w zagrodzie z Koców trwał Konkurs na Wykonanie Równianki (bukietu żniwnego). Równianka jest to bukiet z 4 podstawowych zbóż (żyto, pszenica, jęczmień i owies), lnu, warzyw ogrodowych (marchew, buraki, pietruszka) przyozdobiony kwiatami ogrodowymi, święcony w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym z tego tytułu Matki Boskiej Zielnej. Do konkursu zgłoszono 88 równianek wykonanych w domu i 116 równianek wykonanych w Muzeum. Wszystkie 204 równianki zostały nagrodzone. Nagrody w Konkursie ufundowali: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Młyn Jachimczuk i Stanisławski w Ciechanowcu oraz Boczkowscy z Rudki.

Po godzinie 16.00 na scenie amfiteatru rozpoczęło się Podlaskie Lato 2013 podczas którego wystąpiły zespoły: Warszawska Kapela z Targówka, Kapela Klezmerska z Sejn, zespół The Plants oraz Otoczeni przez Bydło, a wieczór uświetniła jako Gwiazda Wieczoru Maryla Rodowicz.

Sponsorami XIII Podlaskiego Święta Chleba byli: Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu – sponsor główny, Polski Koncern Mięsny DUDA S.A. Oddział w Ciechanowcu, Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie, Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe S.A. w Białymstoku, Bank PKO BP Oddział w Ciechanowcu, Kompania Piwowarska S.A., Młyn „Ciechanowiec” Jachimczuk i Stanisławski Sp. z o.o.

Ponadto wsparcia w organizacji święta chleba udzielili: Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDICO Alina Ankowska, Bank Spółdzielczy w Czyżewie, TRANS-ROL Grażyna i Andrzej Remisiewicz, Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem, Młyn KAREN s.c. w Krzeczkowie Mianowskim, Zakład Mięsny Export – Import „JADÓW”, Piekarnia KOBUS w Ciechanowcu, BEZA s.c. w Ciechanowcu, Lech Chochlew APTEKA im. prof. Strażewicza w Ciechanowcu, Ewa i Wojciech Boczkowscy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *