IX Komeda Jazz Festival

Tego samego wieczoru Leszek Kułakowski Quartet zaprezentuje się w premierowym programie. W składzie dynamiczny, energetyczny muzyk młodego pokolenia, jeden z czołowych trębaczy europejskich swojego pokolenia – Jerzy Małek. W składzie Leszek Kułakowski Quartet również Tomek Sowiński na perkusji i Piotr Kułakowski na kontrabasie.

Od 13 do 16 listopada KJF odbywać się będzie na słupskich scenach. Na start prapoczątki jazzu – czyli blues w znakomitym wykonaniu „Blues Band Tortilla". Kilka słów chcę poświęcić projektowi specjalnemu znakomitego polskiego saksofonisty na stałe mieszkającego w Monachium – Leszka Żądły. Zespół Leszek Żądło „European Ensemble plays Komeda" zaprezentuje prawdziwą Komedowską perłę – zrekonstruowane na podstawie rękopisów odnalezioną niedawno w Holandii muzykę Komedy z musicalu „Wygnanie z raju". Musical zaprezentowano tylko raz w Polsce, tuż po śmierci Komedy w Teatrze Muzycznym w Gdyni w lipcu 1969 roku. Aranżacji partytury na klasyczny kwartet jazzowy dokonał znakomity niemiecki kompozytor Matthias Preissinger we współpracy z Leszkiem Żądło. Koncert ten znakomicie wpisuje się w stylistykę Komedowskiego święta – niewątpliwie będzie to spotlight festiwalu.

Z największą przyjemnością zapraszam na koncert ikony polskiego jazzu – pianisty i organisty Wojciecha Karolaka z jego najnowszym kwartetem. Koncerty Karolaka to muzyczna uczta przeplatana barwnymi opowieściami mistrza słynącego ze znakomitego poczucia humoru.

Ostatni dzień festiwalu w Słupsku (16 listopada) będzie prezentacją nagrodzonych kompozycji w VIII Konkursie Kompozytorskim im. K. Komedy. W Jury Konkursu znakomici fachowcy, profesorowie, kompozytorzy: Ed Partyka (USA) oraz Andrzej Zubek i szef artystyczny Leszek Kułakowski. Konkurs kompozytorski promuje młodych twórców i wspiera promocją oraz nagrodami kompozytorów polskich, europejskich i z całego świata.

Tradycją festiwalu Komedowskiego jest promocja i koncert laureata Konkursu Kompozytorskiego na scenie festiwalowej. W tym roku zaprezentujemy utalentowanego laureata w kategorii „Tematów jazzowych" i „Open" – Michała Ciesielskiego „Confusion Project". Na zakończenie słupskiej odsłony festiwalu zaprezentujemy jazz ze Szwecji, dystansujący się od amerykańskich korzeni i eksplorujący rodzimą kulturę i skandynawski, chłodny folklor. Skandynawski contemporary jazz XXI w. inspiruje i wytycza drogę rozwoju dla światowej sceny muzycznej. Goście ze Szwecji, kwintet "Corpo", jest konglomeratem wybitnych indywidualności kreujących własny świat dźwiękowy, gdzie barwa muzyki i ekspresja gra główną rolę. W Zespole „Corpo" znakomici muzycy: Mikael Gogee – saksofony, Ebba Westerberg – perkusjonalia, Thomas Markusson – kontrabas, Lars Eric Norrstrom – fortepian, keyboards, TBA -perkusja.

Imprezy towarzyszące to oczywiście codzienne jam session , film „Miłość" o historii kultowego yassowego zespołu, wystawy fotogramów Marka Karewicza. Tak więc drodzy fani, „niewinni czarodzieje", zapraszam Was serdecznie do wspólnego radosnego, jazzowego, Komedowskiego świętowania w dość mrocznym i deszczowym listopadzie.

Dyrektor artystyczny KJF
Leszek Kułakowski

Program

• Środa, 13.11.2013, godz.18.00, Kino "Rejs" MCK – Słupsk,
Pokaz filmu "Miłość" (2013)

• Czwartek, 14.11.2013, godz.19.00, Pałac "Aureus" – Słupsk,
Blues Band "TORTILLA"

• Piątek, 15.11.2013, godz.19.00, Filharmonia i Teatr – Słupsk,
– Leszek Żądło „European Ensemble plays Komeda"
– Otwarcie wystawy fotograficznej
– Wojciech Karolak Quartet
– Piwnica "Anna de Croy" – Jam session, godz.22.00

• Sobota, 16.11.2013, godz.19.00, Filharmonia i Teatr – Słupsk,
– Laureaci VIII Konkursu Kompozytorskiego im. K. Komedy
– Michał Ciesielski "Confusion Project"
– Corpo (Szwecja)
– Piwnica "Anna de Croy" – Jam session, godz. 22.00

• Sobota, 23.11.2013, godz.18.00, Filharmonia na Ołowiance – Gdańsk,
– Leszek Kułakowski Quartet
– Otwarcie wystawy fotograficznej Marka Karewicza
– John Scofield UBERJAM BAND (USA)
– Sala Jazzowa Filharmonii- Jam session, godz. 22.00

KOMEDA JAZZ FESTIVAL – historia

Rokrocznie w listopadzie odbywa się w Słupsku międzynarodowy festiwal Jazzowy – KOMEDA JAZZ FESTIVAL. Patronem festiwalu jest wybitny polski kompozytor, twórca jazzu nowoczesnego w Europie –Krzysztof Komeda.

Festiwal muzyki jazzowej wystartował w Słupsku jesienią 1995 roku, z inicjatywy słupszczanina, mieszkającego tu i tworzącego kompozytora i pianisty – Leszka Kułakowskiego. Festiwal komedowski penetruje nowe, intrygujące przestrzenie w sztuce i muzyce jazzowej na przełomie XXI wieku. KJF poprzez cykl koncertów „Komeda XXI wieku" nadaje muzyce K. Komedy nową, współczesną fakturę, twórczo i nowatorsko interpretując muzykę „Chopina polskiego jazzu". To twórcze podejście do muzyki wyróżnia KJF od innych tego typu festiwali jazzowych w Polsce. Komeda Jazz Festiwal tworzy nowe jakości, wyprzedza fakty artystyczne, jest niepokojący i nieobliczalny. Taka jest prawdziwa Sztuka – nie znosi kompromisów.

Historia KJF obfituje w intrygujące wydarzenia muzyczne. Miłośnicy i wielbiciele jazzu mieli możliwość podziwiać w Słupsku wybitnych artystów polskiej, europejskiej i światowej sceny. Tych, którzy z Komedą nagrywali i koncertowali: Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Tomasza Stańko, Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka, Janusza Muniaka – oraz wybitnych polskich jazzmenów – Leszka Żądło, Piotra Wojtasika, Włodka Pawlika, Leszka Możdżera, Jorgosa Skoliasa, Marka Stryszowskiego, Annę Serafińską, Krystynę Prońko, Macieja Sikałę, Jacka Niedzielę, Wojtka Staroniewicza, Jarka Śmietanę, Adama Makowicza Andrzeja Jagodzińskiego, Krzesimira Dębskiego. Fani jazzu podziwiali amerykańskie mistrzynie śpiewu: Marguerite Juneman i Christine Correa, Barri Sangarez Mali, oraz najwybitniejszy polski talent wokalny o międzynarodowej sławie – Olgę Szwajger.

Wystąpiło szerokie stylistyczne spektrum artystów od sceny yassowej po połączenie jazzu z folklorem, zarówno polskim (Namysłowski z Góralami, Kułakowski i Kaszubi ) jak i kubańskim i latynoamerykańskim (Hawana Sax z Kuby), po wielobarwną syntezę światowego folkloru i jazzu (Universal Supersession, Materia, Kwartet Jorgi) aż po połączenie muzyki i baletu (Balet Form Nowoczesnych AGH).

Na Komeda Jazz Festival wystąpiły gwiazdy największego światowego formatu: Marc Ribot, Larry Coryell, Keith Dunn, Steve Grover, Andy Manndorff,Henry Grimes, Billy Harper, Eddie Henderson, Andy Sheppard, Billy Drummond, Chad Taylor, Wayne Escoffery, Douglas Weiss, Al Foster , światowej sławy pianiści: Joey Calderazzo, Bobo Stenson, Peter Beets, Carla Bley, Adam Birnbaum oraz przedstawiciele New York Avantgarde – zespół „The Schulldogs’ (Tony Malaby, Ed Schuller, George Garzone i George Schuller), który dał jedyny koncert w Polsce.

W ramach festiwalu odbywa się również jedyny w Polsce – Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy (edycja co dwa lata), promujący młodych twórców, pozostających poza komercyjnym obiegiem, dla których uniwersalny język jazzu jest wartością wspólną, łączącą różne narodowe doświadczenia muzyczne. Nadsyłane kompozycje młodych twórców ocenia jury, złożone z wybitnych artystów i kompozytorów. Konkurs wzbudza zainteresowanie również poza Polską. Laureatami Konkursu Kompozytorskiego im. K. Komedy są między innymi Brazylijczycy: Thiago Trajano i Zezo Olimpio z Rio de Janeiro, Monika Allen z Nowego Yorku, Bartosz Smorągiewicz z Würzburga, Blanka Stepanowa z Czech.

Komeda Jazz Festival był nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz co roku zajmuje wysoką lokatę w ankiecie Jazz Top miesięcznika Jazz Forum, w kategorii Wydarzenie Roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *