Przyznano prestiżowe nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego

Jury konkursu o Grand Prix KRRiT w składzie: Sławomir Rogowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Irena Piłatowska-Mądry, przyznało główną nagrodę Alicji Grembowicz, autorce reportażu pt. „Powrót Kasi”, za dramatyzm i wzruszające ukazanie poszukiwania tożsamości przez bohaterkę; wrażliwość i wielki warsztat autorki. Ponadto jury przyznało dwie równorzędne nagrody specjalne – Hannie i Adamowi Bogoryja Zakrzewskim ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorom reportażu pt. „Adam z Warszawy”,za niezgodę na krzywdę choćby jednego człowieka i poszukiwanie prawdy orazHenrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi (Fundacja Głos Ewangelii) – twórcom reportażu zgłoszonego do konkursu przez Pierwszy Program Polskiego Radia „Szepty dzieciństwa”, za ukazanie z niezwykłą wrażliwością chrześcijańskiej postawy człowieka wobec bliźnich i przyrody, z jednoczesnym podziękowaniem za piękny portret pana Wincentego Bryćki.

Przyznano również Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry, w składzie: Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Sławomir Rogowski, nagrodziło Grand Prix Katarzynę Michalak z Polskiego Radia Lublin, autorkę dokumentu pt. „Złoty chłopak”, za bardzo dobrze udokumentowaną i skonstruowaną radiową opowieść o człowieku, któremu udało się zrealizować wyprzedzające epokę marzenie o kinie – świątyni sztuki. Nagrodę specjalną otrzymała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, autorka dokumentu pt. „Wyspa wolności”, za wnikliwe ukazanie ludzkich dramatów uciekinierów z PRL-u na Bornholm – wyspę wolności.

Rozstrzygnięto także XIX Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. Decyzją jury w składzie: Wojciech Markiewicz (przewodniczący), Janina Jankowska, Agnieszka Pacho-Jocek, Anna Sekudewicz, Bartosz Panek oraz głosami publiczności, nagrodę główną – stypendium przyznano Aleksandrze Łapkiewicz-Kalinowskiej z Programu 2 Polskiego Radia, autorce reportażu „Jak działa artysta. Opowieść O Julianie Antoniszu”, za niekonwencjonalną, dobrze udokumentowaną opowieść o artyście, który na przekór swoim czasom odkrył nowe horyzonty dla dźwięku, obrazu i słowa. Wyróżnieniem uhonorowano Kamilę Perkę z Polskiego Radia Łódź, autorkę dokumentu „Dzieci się nie chowa”, za wrażliwość i niezwykle prostą, otwartą na nietypowych bohaterów i ich problemy narrację oraz umiejętne wykorzystanie środków radiowych.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Łukasza Zagrobelnego z zespołem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *