Papcio Chmiel i Jego Podopieczni

Od 8 grudnia br. w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie będzie można oglądać wystawę Henryka Jerzego Chmielewskiego pt. „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni”. Muzeum zaprezentuje m.in. oryginalne plansze popularnego komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, albumów historycznych oraz wydanego w 2015 r. „Elemelementarza”. Wystawa potrwa do 28 lutego 2016 roku.

Papcio_Chmiel460

– „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni” to inauguracja cyklu prezentacji komiksu polskiego i obcego „Galeria Komiksu” Muzeum Karykatury – projektu, który będziemy realizować również w następnych latach – mówi Elżbieta Laskowska, p. o. dyrektora Muzeum Karykatury. – Poprzez kolejne odkrywanie przed widzami ciekawej, a nadal niedocenianej w Polsce historii sztuki obrazkowej, chcemy zachęcić ich do samodzielnych poszukiwań. Jestem przekonana, że rozpoczęcie naszej drogi komiksowej z Tytusem de Zoo i jego przyjaciółmi to dobry początek – dodaje.

Na wystawie przedstawione zostaną przede wszystkim oryginalne prace z kolekcji Henryka Jerzego Chmielewskiego – m.in. plansze do wydanego w 2015 r. „Elemelementarza”. Znajdą się na niej również plakaty, obrazy olejne i akryle, materiały o charakterze dokumentalnym, książki i fotografie, przykłady z kolekcji inspirowanych komiksami Papcia Chmiela.

Jednym z ciekawszych fragmentów prezentacji będą oryginalne plansze komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, jednego z najbardziej kojarzonych z twórczością Mistrza.

Wystawa wypełni obie sale ekspozycyjne Muzeum. Towarzyszyć jej będzie katalog, formatem nawiązujący do klasycznych wydań ksiąg przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Obok licznych prac, informacji biograficznych i bibliograficznych, znajdą się w nim również teksty krytyczne poświęcone twórczości Artysty, których autorami są: Krzysztof Masiewicz, Adam Rusek, Wojciech Łowicki i Sebastian Frąckiewicz. Specjalnie dla wystawy w Warszawie Papcio Chmiel zaprojektował plakat.

Więcej informacji na temat wydarzenia:
http://muzeumkarykatury.pl/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=1073&Itemid=506
https://www.facebook.com/events/950548005039723/

Kuratorzy wystawy: Elżbieta Laskowska, Piotr Kułak

Organizator:
Muzeum Karykatury
im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11, 00–070 Warszawa
tel./fax. +48 22 827 88 95
info@muzeumkarykatury.pl
www.muzeumkarykatury.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *