Patriotyzm ma 38 milionów różnych twarzy!

Konferencja prasowa w Sejmie, 10 listopada 2016 r. Od lewej posłowie: Adam Szłapka, Zbigniew Gryglas, Ewa Lieder, Monika Rosa, Paweł Pudłowski.
Konferencja prasowa w Sejmie, 10 listopada 2016 r. Od lewej posłowie: Adam Szłapka, Zbigniew Gryglas, Ewa Lieder, Monika Rosa, Paweł Pudłowski.

10 listopada 2016 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, na konferencji prasowej w Sejmie posłowie mówili o tym, jak pojmują patriotyzm.

Monika Rosa, Klub Poselski Nowoczesna: – Patriotyzm nikogo nie wyklucza. Patriotyzm ma 38 milionów różnych twarzy. Twarzy, które są wszystkie równie piękne, niezależnie od tego, jakie mają poglądy polityczne, na kogo głosują.

Posłanka wyraziła nadzieję, że uczestnicy wszystkich zapowiedzianych marszy, spędzą dzień 11 listopada godnie, połączeni myślą o wolności i niepodległości: – Chcemy, żeby ten dzień był spokojny, bezpieczny, rodzinny i o to też do wszystkich apelujemy. O to, żeby pamiętali, że patriotyzm może być różnorodny.

Zbigniew Gryglas mówił o heroizmie poprzednich pokoleń, dzięki któremu dziś, jako naród możemy budować naszą dumę i poczucie własnej wartości: – Z tej wielkiej ofiary, jaką złożyli nasi przodkowie, wyrosła piękna ojczyzna. I bądźmy dzisiaj z tej ojczyzny dumni. Bądźmy dumni z niej wszyscy, niezależnie od tego, jak myślimy o przyszłości naszego kraju.

Paweł Pudłowski zwrócił uwagę na fakt, że w różnorodnych obszarach aktywności obywateli, patriotyzm musi przejawiać się w sposób odmienny. Sprzeczność między patriotyzmem historycznym, a nowoczesnym patriotyzmem gospodarczym jest pozorna: – Mamy różne wyobrażenie, gdzie powinien być kładziony akcent. Czy na patriotyzm historyczny, czy na patriotyzm przedsiębiorczy, nowoczesny, otwarty na świat. Ale to, co nas łączy, to wspólna ojczyzna.

Robert Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *