Pegasus, czyli jak rządy szpiegują dziennikarzy i opozycjonistów

Mężczyzna trzymający smartfona
Mężczyzna trzymający smartfona
Fot. Pexels

Obrońcy praw człowieka, dziennikarze i opozycjoniści na całym świecie stali się obiektem inwigilacji prowadzonej za pomocą oprogramowania Pegasus, sprzedawanego przez izraelską firmę NSO Group.

Tak wynika z dziennikarskiego śledztwa, którego efekty zostały opublikowane przez grupę siedemnastu redakcji, w tym brytyjskiego „The Guardian”, francuskiego „Le Monde” i amerykańskiego „The Washington Post”. W jego trakcie przeanalizowano listę 50 tys. numerów telefonów, które klienci NSO Group mogli wybrać do nadzorowania poprzez oprogramowanie Pegasus.

Na liście znalazły się telefony co najmniej 600 polityków, 85 działaczy na rzecz praw człowieka oraz 180 dziennikarzy, m.in. korespondentów zagranicznych dzienników „The Wall Street Journal” i „El Pais”, telewizji CNN i France 24 oraz agencji AFP, Reuters i Associated Press napisał „The Guardian”.

Klientami NSO Group, którzy zlecali śledzenie konkretnych numerów, były rządy takich państw jak Azerbejdżan, Kazachstan, Meksyk, Węgry, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Dziennikarze wykryli, że śledzone były dwa telefony saudyjskie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Krytyczny wobec władz w Rijadzie Chaszodżdżi został w 2018 r. zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule.

Tłumaczenie NSO Group

NSO Group tłumaczy, że sprzedaje swoje oprogramowanie tylko sprawdzonym przez siebie agencjom rządowym, i faktycznie na analizowanej liście numerów odkryto również należące do osób podejrzanych o działalność przestępczą i kryminalną.

„The Guardian” sugeruje, że klienci NSO Group łamali umowy zawarte z firmą i wykorzystywali oprogramowanie do inwigilowania oponentów politycznych, krytyków rządów czy dziennikarzy badających sprawy korupcyjne.

W czerwcu NSO Group opublikowała fragmenty umów ze swoimi klientami, w których zostało zastrzeżone, że Pegasus może być używany jedynie do dochodzeń dotyczących spraw kryminalnych i bezpieczeństwa narodowego.

Czym jest Pegasus?

Oprogramowanie Pegasus jest kompleksowym narzędziem służącym do śledzenia właścicieli telefonów komórkowych i wykradania z urządzeń danych.

Może pobierać wiadomości, zdjęcia e-maile, SMS-y, wideo, po listę kontaktów ze smartfonów, na których zostanie zainstalowane, a także podsłuchiwać rozmowy telefoniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *