Pierwsze na świecie testy pojazdów napędzanych e-metanolem

Samochód ciężarowy

Samochód ciężarowy

W duńskim porcie Aalborg rozpoczęły się pierwsze na świecie testy aut napędzanych e-metanolem, w których wykorzystano pojazdy marki Geely, chińskiego producenta samochodów elektrycznych.

W testach uczestniczył duński minister transportu Trine Bramsen.

W wywiadzie dla agencji Xinhua minister powiedział, że w tej technologii nie chodzi tylko o jeden kraj, ale o przyszłość całego świata. To ważne, że mamy ścisłą współpracę z Chinami i dzielimy się wiedzą w tej dziedzinie. Tu nie chodzi też o nas samych, ale o nasze dzieci i wnuki, zaznaczył polityk.

Przedstawiciel firmy Geely, powiedział, że celem współpracy z Danią jest promocja zielonego e-metanolu i zielonej mobilności w Europie. Dania chce promować ten rodzaj paliwa, ponieważ zapewnia on rozwiązanie dla magazynowania nadmiaru energii odnawialnej i stabilizację krajowej sieci energetycznej.

Port Aalborg ma zainwestować 2 miliardy koron duńskich (300 milionów dolarów) w ekologiczny transport.

Niedawno rząd duński ogłosił szerokie porozumienie w sprawie produkcji energii Power-to-X, które obejmuje przetarg rządowy o wartości 1,25 miliarda koron duńskich (184 miliony dolarów).

Technologia przyszłości

Dania jest liderem w produkcji energii odnawialnej z wiatru i słońca, a wykorzystanie zielonego metanolu zostało już zapoczątkowane przez duńskiego giganta żeglugowego Maersk w żegludze komercyjnej. Dania stworzyła również silną infrastrukturę do produkcji, przechowywania i transportu paliwa metanolowego.

Metanol (właściwie alkohol metylowy) jest jednym z najpopularniejszych przemysłowych związków chemicznych, używanym do niezliczonych zastosowań produkcyjnych. Jest również paliwem bezemisyjnym, stosowanym jako dodatek do konwencjonalnych paliw kopalnych lub w zamian za takie paliwa.

Tymczasem do produkcji metanolu wykorzystuje się surowce kopalne i oparte na nich źródła energii, stąd też uznaje się ją za istotnie zwiększającą emisje gazów cieplarnianych. Dania z sukcesem opracowała i wdrożyła proces produkcji metanolu z odnawialnych źródeł energii i z użyciem odnawialnych materiałów.

Geely – marka z misją

Geely to chiński koncern motoryzacyjny, z siedzibą w Taizhou. Firma początkowo zajmowała się projektowaniem lodówek, następnie motocykli, a obecnie produkuje samochody osobowe, taksówki, auta dostawcze i silniki. W 2010 roku przedsiębiorstwo kupiło spółkę Volvo za 1,8 miliarda dolarów, a w 2013 roku stało się właścicielem The London Taxi Company.

Dziś misją Geely jest tworzenie najbezpieczniejszych, najbardziej ekologicznych i energooszczędnych samochodów. Firma dąży do bycia odpowiedzialną społecznie wobec gospodarki, środowiska i społeczeństwa przez cały cykl życia produktów. Jej celem jest łączenie świata poprzez samochody, dostarczanie ludziom nowych rozwiązań w zakresie mobilności i praktyczny wkład w zrównoważony rozwój społeczeństwa.

Badania i rozwój na światowym poziomie

Grupa Geely jest zaangażowana w światowej klasy badania i rozwój w branży motoryzacyjnej.

Zaangażowanie firmy w innowacje i zrównoważony rozwój skłoniło ją do inwestowania w badania i rozwój oraz inicjowania zielonych polityk, co sprawiło, że znalazła się na czele nowych technologii w zakresie energii, bezpieczeństwa, inteligencji motoryzacyjnej i autonomicznych technologii napędowych.

źródło: Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *